Omezení už lezou lidem na nervy, venku se griluje i pije

U kiosků to vypadá, jako by žádná epidemie ani nebyla

OLOMOUCKÝ KRAJ – Lidé chtějí na vzduch i do společnosti. Hezké počasí, dlouhé měsíce izolace a zpomalující epidemie jsou souhrou okolností, které ženou lidi ven do přírody. Výdejová okénka mají své „žně“ a policisté sdružování nijak zvlášť neřeší.

Jaro je konečně tady a s ním i polevující morálka lidí. „Lidé už mají „plné zuby“ všech protiepidemických opatření a chtějí si venkovní aktivity užívat plnými doušky,“ říká čtyřicetiletý Petr, který v regionu provozuje malé občerstvení. Celé své jméno zveřejnit nechce, protože se bojí nepříjemností a možného postihu. Jeho občerstvení čepuje pivo, limo, nalévá lihoviny, od minulého týdne i griluje. „Když je poptávka, musí být i nabídka. Lidé nám „trhají ruce“. Je strašně moc cítit, jak jsou lační po všem, co zavání venkovními aktivitami.“

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na otázku, zda-li ví, že stále platí omezení sdružování a jeho kunčofti konzumují zakoupené pochutiny přímo na venkovním posezení, argumentuje, že venkovní zahrádku neprovozuje. To, že se lidé houfují na veřejných lavičkách, prý ovlivnit nemůže.

Obdobná situace je ve většině občerstvení v regionu. Policie žádné systematické kontroly nedělá a sdružování v podstatě řeší jen na udání. „Jedná se o namátkové kontroly, které jsou prováděny v rámci běžného výkonu služby,“ sdělil tiskový mluvčí Ondřej Moravčík.

Není tak žádným tajemstvím, že například v prostějovském lesoparku Hloučela se chutně najíte, dosytosti napijete a dokonce si zde i organizovaně zacvičíte. To vše v bezprostřední blízkosti stanic občerstvení. Návštěvníci nijak zvlášť neřeší rozestupy. Venku jsou samozřejmě bez roušky. Jen pár méně odvážných nosí roušku na ústech se staženým nosem.

„Lidem už prostě došla trpělivost. Chtějí normálně žít. A podnikatelé musí začít vydělávat, jinak přijdou o vše, co vybudovali. Pár korun od vlády nikomu byznys nezachrání, “ dodává Petr.