Opravy zámku Kinských se blíží do finále, otvírat se má na podzim

Foto: Jiří Koňařík/archiv Muzea regionu Valašsko

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Rozsáhlá rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí spěje ke zdárnému konci. Pokud vše půjde podle plánu, první návštěvníci by měli projít jeho bránou na podzim. Uvítají je nejen zajímavé výstavy a tradiční akce, ale i moderně pojatá stálá expozice.

Empírový zámek z 19. století, kterým projde za rok kolem 25 tisíc návštěvníků, potřeboval zásadní opravu jako sůl. „Objekt už byl ve velmi neutěšeném stavu, na čemž se podepsal nejen zub času, ale především hodně nešťastný způsob oprav, které tady proběhly ve druhé polovině minulého století,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Největší oříšek? Budování výtahu

Stávající rekonstrukce zámku odstartovala na začátku roku 2019. Původní termín dokončení stavebních prací byl únor 2021, ale dodavatelská firma nabrala zpoždění kvůli problémům s covidem. „Stavební část by měla být dokončena v květnu. Jakmile bude stavba zkolaudována, můžeme začít s instalací mobiliáře a stěhováním předmětů z dočasného místa uložení. Souběžně s tímto bude řešena instalace nových expozic a výstavních prostor,“ sdělil Vitásek.

K zásadním bodům rekonstrukce patřilo odstranění vlhkosti v přízemí. To zajišťují nové podlahy, které jsou odvětrávány skrze staré historické komíny, a speciální technologie zvaná reverzní osmóza. Důležitým bodem byla také kompletní výměna zastaralé elektroinstalace, jež nyní bude muset zvládnout i řadu multimediálních „vychytávek“ v nové stále expozici. Dokončeny už jsou také moderní depozitáře pro uložení sbírkových předmětů.

Asi největším oříškem je ale vybudování výtahu. „Jeho umístění musela schválit i státní památková péče a ani stavebně to není vůbec jednoduché. My jsme moc rádi, že výstavní prostory v patře teď budou pohodlně dostupné i návštěvníkům se zdravotním hendikepem,“ doplnil vedoucí provozního oddělení Muzea regionu Valašsko Jan Marek.

Foto: Jiří Koňařík/archiv Muzea regionu Valašsko

Muzeum láká na zcela moderní pojetí výstav

Nové výstavní prostory zámku budou stát určitě za to. Muzeum regionu Valašsko totiž hodlá v zámku Kinských rozjet zcela nový koncept pojetí výstavnictví. „Chceme se otevřít co nejširšímu spektru návštěvníků a nabídnout jim nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek. Stálá expozice přiblíží historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Bude využívat moderních technologií a další současné trendy. Tradice skla a gobelínů dostane prostor v dílčích výstavách, kde budeme moci ukázat mnohem více z našich bohatých sbírek, než v případě dlouhodobé expozice,“ popisuje ředitel muzea Vitásek.

Přesný termín znovuotevření zámku Kinských zatím nelze konkrétně říct. Jako nepravděpodobnější se jeví listopad tohoto roku.

Rekonstrukce zámku Kinských vyšla na 118,7 milionu korun. Z toho 72,7 milionu korun pokryje evropská dotace z programu IROP, zřizovatel muzea a majitel objektu Zlínský kraj zaplatí 41,7 milionu a Muzeum regionu Valašsko se podílí částkou 4,2 milionu korun.

Foto: Jiří Koňařík/archiv Muzea regionu Valašsko
Foto: Jiří Koňařík/archiv Muzea regionu Valašsko