Na olomouckém magistrátu vyřídíte už téměř všechno, hackeři zaútočili na městský web

OLOMOUC – Dva a půl týdne od začátku kybernetického útoku jsou veřejnosti k dispozici služby téměř všech agend olomouckého magistrátu. Výjimkou je zatím živnostenský úřad, ale na zprovoznění jeho agendy se intenzivně pracuje. O víkendu stejná hackerská skupina zaútočila na veřejné webové servery města a způsobila komplikace na webových stránkách města, které byly preventivně odstaveny poté, co správci útok zjistili.

Všechny agendy Magistrátu města Olomouce s výjimkou živnostenského odboru jsou už tento týden v provozu. Nikde už tedy občan nenarazí na oznámení o tom, že ta či ona agenda nefunguje. V případě některých odborů, jako je majetkoprávní, stavební, životního prostředí, dopravy či místní zeleně a odpadového hospodářství, zatím neběží plnohodnotně softwarová podpora. To pro občana znamená, že vyřizování příslušné žádosti může být v některých případech zdlouhavější. IT specialisté pracují na tom, aby bylo fungování magistrátní digitální infrastruktury každým dnem lepší, rychlejší a bezpečnější.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

O víkendu došlo také k útoku na webové stránky města, kdy stejná hackerská skupina cíleně útočila na webové servery s cílem znepřístupnit web. IT tým útok rychle odhalil, provedl protiopatření, a preventivně příslušné servery odstavil. „Webové portály budou zatím omezeny co do funkčnosti,“ píše se na facebooku města. Podle odborníků se jednalo o jiný typ útoku, k němuž se ale hlásí stejná skupina útočníků – dle jejího vyjádření jde o mstu za obnovení infrastruktury vlastními silami, aniž by město útočníkům platilo požadované výkupné.