Filmový festival představil jarní filmový program

Snímek Život jako abeceda získal ocenění dětské poroty. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Ojedinělý formát 61. ročníku Zlín Film Festivalu zažijí diváci v jarní části od 28. května do 1. června. Prostřednictvím webu si budou moct prohlédnout nejlepší oceněné snímky loňského roku, animovaná pásma i ochutnávku letošních studentských filmů. Druhá část se odehraje od 9. do 15. září a tématem obou bude Literatura ve filmu.

V online prostředí se na stránkách Zlín Film Festivalu objeví pestrý filmový a doprovodný program pro celou rodinu, malé i velké diváky, školáky i filmové profesionály. „V rámci filmového programu jarní část festivalu dopřeje divákům nejen festivalové snímky, ale také pořady ČT:D s literární tematikou, projekce nejlepších oceněných animovaných snímků natočených dětmi a mládeží z celé ČR i ze Slovenska v rámci soutěže ANIMÁG 2021 a představí i vítězné projekty letošního ročníku filmové ceny TA ČR,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Doprovodný program jarní části se zaměří na tvůrčí filmové workshopy, interaktivní besedy, virtuální prohlídku festivalových zón a mnoho dalšího. Na přelomu května a června pozvou organizátoři do galerie obchodního a zábavního centra Zlaté jablko na výstavu letošního 24. Salonu filmových klapek a kreseb dětí a mládeže se zrakovým postižením z Mezinárodní výtvarné soutěže „Radost tvořit“. Do historie šedesáti ročníků festivalu budou mít možnost fanoušci Zlín Film Festivalu nahlédnout prostřednictvím virtuální galerie umístěné na náměstí Míru ve Zlíně.

Část z online programu bude zcela zdarma. Vybrané tituly a pořady budou zpoplatněny částkou 61 korun.

Hranice odvahy je emotivní snímek o statečných dětech. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

Celovečerní filmy

Děti i rodiče se mohou těšit na vítěze loňského ročníku festivalu – dobrodružný i emotivní snímek o statečných dětech Hranice odvahy (Norsko, 2020) nebo australskou festivalovou hitovku Život jako abeceda (2019), který za svého vítěze vybrala dětská porota. Za zhlédnutí jistě stojí i nevšední akční rodinný film se zásadním morálním poselstvím Klub ošklivců (Nizozemí, 2019) či vtipná a dobrodružná francouzská Fantastická výměna (2018), která pracuje s tématem cestování v čase. Kolekci filmů pro celou rodinu uzavírá napínavý animák Slavná invaze medvědů na Sicílii (Itálie, Francie, 2019), která líčí vtipný i dojemný příběh z časů, kdy ještě v sicilských horách vládli medvědi.

Mládeži jsou věnovány tři filmy, z nichž všechny ocenila odborná porota 60. ročníku Zlín Film Festivalu. Vítěz hlavní ceny, španělský snímek Život bez Sáry Amatové (2019), je čistým a poetickým příběhem dospívání a první lásky na horkém španělském venkově. Britské drama Rocks (2019), oceněné ekumenickou porotou, přibližuje nesnadnou cestu dospívající dívky Rocks, která bojuje o svou rodinu v multietnické londýnské společnosti. Třetím titulem v této sekci je Nevinnost (Španělsko, 2019), film plný života a uvolněné energie, u nějž porota ocenila i jeho vizuální stránku.

Výraznou stopu mají ve festivalovém programu také tituly, které směřují k dospělému publiku a upozorňují na mnohdy nesnadné situace v životě dětí a dospívajících. Rozmanitost témat, kulturního i geografického prostředí nabízí obohacující mix žánrů, zážitků a poznání. Dobrým příkladem tohoto směru může být snímek Za horizontem (Švýcarsko, Belgie, 2019), který diváka zavádí na horkem spalující venkov 70. let a konfrontuje dospívajícího chlapce s dlouho skrývaným tajemstvím milované matky.

Téma života dětí ve fanatické náboženské komunitě zase předkládá francouzské drama Oslněni (2019). Kanadský snímek Hlas našich předků (2019) v příběhu o přátelství, lásce a identitě přibližuje nesnadný proces kulturní asimilace inuitské komunity žijící ve východní části Kanady. Jak těžký je život mexických uprchlíků v USA, kteří tam přišli za lepším životem, ukazuje mimořádně citlivý a cenami ověnčený snímek Vlci (Mexiko, USA, 2019). Silné zastoupení španělských filmů v programu má své opodstatnění, což dokládá snímek Dívky (Španělsko, 2020), vítěz mnoha festivalů a nositel španělského filmového ocenění Goya Awards, který s neskrývaným půvabem líčí vstup jedenáctileté Celie do nové fáze života – dospívání. Jaké pocity zažívají tři sourozenci Jack (19), Lisa (17) a Mathis (10), kteří se náhle stávají sirotky, přibližuje drama Just Kids (Francie, Švýcarsko, 2019). Íránská režisérka a aktivistka za práva žen Mahnaz Mohammadi ve filmu Syn – Matka (Írán, ČR, 2019) zpracovává nelehký život vdovy v současném Íránu, která je postavena před zásadní životní volbu.

Studentský film Odcházení. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

Studentské filmy – Zlínský pes

Dvě pásma studentských filmů přiblíží divákům, že Zlínský pes je velmi specifickou dramaturgickou částí festivalu. Nesoustředí se jen na dětského diváka. Českou republiku reprezentuje hraný Breaktime z Univerzity Tomáše Bati. Je důkazem, že autorské nadšení pro žánr sci-fi a komiksové cítění lze velmi zdařile zvládnout také ve studentské tvorbě.  K filmu Pod kůží režisér napsal, že „jde o dokument, který lže, ale můžete jej chápat i jako hraný film“. Právě tento originální přístup byl důvodem pro zařazení tohoto snímku do jarní části festivalu. Animovaná Rybička potěší všechny zastánce staré dobré formy psaní si úkolů na papírky. Holandské Odcházení citlivě zpovídá několik dětí, jejichž rodiče se dobrovolně rozhodli odejít ze světa.

Druhé online pásmo zahájí anidok Holky mluví o fotbalu s charakteristickou kombinací různých animačních technik, archivních záběrů a promluv fotbalistek o sportu, který je stále spíše vnímán jako doména mužů. Na bowlingu pak napětím divák trne, co se stane slušnému chlapci Julesovi, když se mu v opilosti začnou věci vymykat z rukou. Z husté atmosféry diváky vytrhnou Veselé Velikonoce plné čokoládových králíčků, vajec a gangsterských slepic. Celou online jízdu uzavře Nuda mladé Gréty. Dívky se zvláštním talentem improvizace, cynickým vystupováním a slabostí pro malé lži.

Nono z planety Pano. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

České animace letí do světa

Indie, Japonsko, Jižní Korea, Mexiko, Kuba, Turecko a Ukrajina. Do těchto koutů světa se v květnu rozletí 10 českých animovaných filmů pro děti. Projekt „České animace letí do světa“ vznikl ve spolupráci se sedmi mezinárodními festivaly, jež se zhostí role promotéra, a vznikne tak jedinečná příležitost propagace české kultury v zahraničí. Online část 61. Zlín Film Festivalu se uskuteční od 28. května do 1. června 2021 a kromě českých dětí filmy uvidí i jejich vrstevníci v uvedených zemích.

Pásmo obsahuje 65 minut animovaného umění, humoru a fantazie. Všechny uvedené tituly se zúčastnily soutěží předešlých ročníků Zlín Film Festivalu. Diváci se mohou těšit na jedinečné a ve světě velmi úspěšné snímky zlínských studentů animace včetně vítěze Zlatého střevíčku z roku 2019 Pod mrakem režisérského dua Filipa Diviaka a Zuzany Čupové. Přehlídka připomene i cenami ověnčený počin Jakuba Kouřila Malý Cousteau, který je poctou slavnému francouzskému oceánografovi a ochránci přírody. Nechybí ani zástupce televizních večerníčků Žížaláci Jaromíra Gála a vzpomínkou na účast dvou filmařů ve zlínské festivalové porotě, Nora Držiaka a Anthonyho Wonga, bude jejich společná animovaná groteska z roku 2014 Pozor, zvěř!

Hvězdičky a jiné animáčky

Ohlédnutím za posledním 60. ročníkem ZFF bude hodinové pásmo Hvězdička a jiné animáčky, jehož součástí budou mimo jiné i oceněné snímky. Irský film Ptáček a velryba režisérky Carol Freeman obdržel Zlatý střevíček za sevřené a působivé výtvarné zpracování dramaticky čisté dějové linky s hlubokým posláním a citlivým uchopením tématu, které je důležité i pro dětského diváka. Na komediální notu zahraje laureát Ceny Hermíny Týrlové, ruský film Evgenie Golubevy Ježibaba chůvou, který je „svěží a temperamentní filmem nabitým energií, dynamickou animační zkratkou, humorem a přívětivou, láskyplnou pointou a hravou výtvarnou stránkou.