KORONAVIRUS: Lidé ve věku nad 55 let se mohou hlásit k očkování. Mnozí rizikoví senioři však na vakcíny stále čekají

Zdroj: Pixabay

Česko – Koronavirová epidemie v Česku prokazatelně slábne. Přispívá k tomu nejen fakt, že poměrně velká část populace již onemocnění covid-19 prodělala, ale také postupující očkování. To však podle některých není zorganizováno zrovna ideálně – proočkováni totiž stále nebyli ani ti nejrizikovější.

Jak naznačují počty nově nakažených, šíření koronaviru setrvale zpomaluje. Jak uvedl ministr zdravotnictví Arenberger, s ohledem na statistické údaje lze již říci, že tento pozitivní vývoj nijak neovlivnilo ani rozvolnění v polovině dubna, které zahrnovalo možnost pohybu mezi okresy a také návrat některých žáků do škol. Včera tedy testy odhalily jen 3 229 nově nakažených, což je cca o 15 % méně než před týdnem, zároveň se také jedná o nejnižší úterní hodnotu od konce loňského září. Klesají také počty hospitalizovaných, těch je s covidem-19 v nemocnicích něco málo přes 3 100.

Jelikož ale hranicí pro další rozvolnění je týdenní incidence onemocnění, která by se měla pohybovat ideálně kolem hodnoty 100 nových případů v přepočtu na 100 tis. obyvatel, je třeba říci, že aktuální incidence je 151/100 tis. A jelikož již zítra by měla vláda rozhodovat o tom, zda od pondělí dojde k otevření obchodů, je docela pravděpodobné, že stanovisko bude odmítavé a otevření bude odloženo. Jak v této souvislosti uvedl Ladislav Dušek z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku (ÚZIS), „celá republika by mohla prokazatelně na požadovanou hranici klesnout na konci příštího týdne.“ Dle jeho slov jsou tu ale stále velmi patrné rozdíly ve výskytu onemocnění mezi jednotlivými regiony.

Nová očkovací skupina vs. nedostatek vakcíny

Počínaje dneškem byly otevřeny registrace k očkování ve věkové skupině 55+. Do dnešního večera se tak již o očkování přihlásilo téměř 90 tisíc lidí z této skupiny, problémem však je, že na vakcínu stále čeká řada rizikových seniorů. Ti nezřídka mají zájem o očkování u svých praktických lékařů, kteří ale mají vakcín stále nedostatek. Přitom právě s praktickými lékaři resort zdravotnictví do budoucna počítá jako s důležitým článkem v procesu přeočkování, které údajně bude nutné nejen vzhledem k novým mutacím viru, ale také kvůli poklesu protilátek v populaci. Podle slov ministra Arenbergera by přeočkování mohlo být potřeba již letos na podzim, nejzazší termín je ale stanoven na rok od podání poslední dávky.

Zájem o očkování mezi jednotlivými věkovými skupinami se přitom liší, nejvíce o vakcínu stojí nejstarší část populace, naopak v kategorii 60-64 zájem nedosahuje ani k 50 procentům.