Kroměříž – zážitky, na které se nezapomíná

Kroměříž – Květná zahrada

Málokteré město může nabídnout tak pestrou paletu vjemů, dojmů, zážitků a emocí, jako Kroměříž. Návštěvu tohoto skvostu v údolní nivě řeky Moravy byste určitě při svých toulkách východní Moravou neměli vynechat. A to nejen kvůli Arcibiskupskému zámku, Podzámecké zahradě a Květné zahradě – historickým skvostům zapsaným na prestižní seznam UNESCO.

Hanácké Atény

Město Kroměříž, o kterém se říká, že jsou to Hanácké Atény, nabízí duchovní sílu, neboť je od nepaměti spojeno s bohatou historií, tradicemi, důstojností a mocí olomouckých biskupů a arcibiskupů. Ti zde vybudovali svou letní rezidenci. Je to místo klidné, bez hektického spěchu, čas zde plyne zvolna, jako před zhruba 350 lety, kdy město vstalo z popela třicetileté války a získalo svou podobu propojující architekturu, přírodu, umění, technickou vyspělost a lidský um. Ale současně to není město líné a ospalé, dokáže dynamicky zrychlit a poskytnout zážitky, na které se nezapomíná. Můžete se sem vypravit s jízdním kolem, s in-line bruslemi nebo tenisovou raketou, ale i s dětmi či přáteli.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kroměříž. Foto: Zdeněk Urbanovský. Zdroj: archiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

Arcibiskupský zámek

Umění ve všech podobách vás obklopí od okamžiku, kdy do Kroměříže vkročíte. Arcibiskupský zámek střeží umělecké sbírky nedozírné ceny, jednotlivé prostory dýchají dobou a událostmi, které se zde odehrávaly. Obrazová výzdoba zámeckých sálů a zámecká obrazárna, jistě druhá nejcennější v ČR, vám dopřeje setkání se světově uznávanými mistry.
Vzácná historická knihovna ukrývá a zpřístupňuje na 90 tisíc svazků všech žánrů. Největším klenotem je sakramentář z druhé poloviny 9. století. V archivu hudebních partitur nescházejí díla hudebních velikánů.

Nádherné kouzlo parků a zahrad

Jedinečnost Kroměříže spočívá mimo jiné v jejích parcích, sadech, zahradách. S květinami a zelení se setkáte na každém kroku. Zahradní umění je v Kroměříži dovedeno takřka k dokonalosti. Spojuje rovinu uměleckou, filozofickou a technickou. Zatímco Podzámecká zahrada reprezentuje bohatý krajinářský park, Květná zahrada si zachovala svou původní formální barokní podobu. Na tyto tradice navazuje výstavní areál Floria.

Děti se nudit nebudou

Myslíte, že historická města jsou určena jen dospělým a děti se zde nudí? V Kroměříži tomu je jinak. V Podzámecké zahradě, kterou znáte z pohádky Peklo s princeznou, na vás čeká zoo koutek, na který s láskou vzpomíná už několik generací návštěvníků. Společně se pobavíte pohledem na rozverné opičky a drobné ptactvo, v zámecké oboře si můžete prohlédnout daňky, vodní ptáky apod. Pro děti jsou velkým zážitkem setkání s volně pobíhajícími veverkami a pestrobarevnými pávy. A zkuste třeba i projížďku Podzámeckou zahradou na elektrickém vláčku.

Kroměříž – Květná zahrada. Foto: Zdeněk Urbanovský. Zdroj: archiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

Děti také milují Květnou zahradu, hlavně kvůli přírodnímu bludišti, nejrůznějším tajuplným zákoutím, Jahodovým kopečkům, Králičímu kopečku, jezírkům s lekníny a barevnými rybami, ale také kolonádě, v níž se zvuk přenáší z jedné strany na druhou.
Nespočet dětských koutků najdete také přímo ve městě, například na Hanáckém náměstí či v Bezručově parku. Legraci zažijete v zrcadlovém bludišti. Dobrodružné a zvídavé povahy se mohou vydat hledat Poklad biskupa Bruna, který město založil. Na konci pátrání čeká odměna – můžete si vlastnoručně vyrazit opravdovou minci. Návod ke hře, a nejen ten, získáte v turistickém informačním centru na Velkém náměstí.

Turistické informace

Kroměříž je snadno dostupným městem, leží na dálnici D1, směřují sem vlaky i linky autobusové dopravy. Z Kroměříže do Hodonína vede vodní cesta Baťův kanál a podél ní je vybudována cyklostezka lákající k výletům do širšího okolí. Totéž platí o turistických trasách pro pěší, které směřují do nedalekého pohoří Chřiby.

Místo

Kraj: Zlínský
Okres: Kroměříž
Město: Kroměříž

Kontakt

Turistické informační centrum Kroměříž
Velké náměstí 115
767 01 Kroměříž
tel: +420 573 321 408, +420 777 671 116
email: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
www.kromeriz.eu 

Kroměříž. Foto: Zdeněk Urbanovský. Zdroj: archiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy