Nešťastný osud posádky amerického bombardéru B-17G u Litic

B-17 přezdívaný „Létající pevnost“

PLZEŇ – Dne 25. dubna 1945 v rámci posledního leteckého náletu na plzeňskou Škodovku došlo k tragické události. Německé protiletadlové jednotky tehdy v okolí Plzně sestřelily tři americké bombardéry B-17G Flying Fortress.

Jeden z nich pod velením 1. pilota nadporučíka Allana Fergusona se zřítil nedaleko Litic. Traduje se, že místní Němci (neboť Litice již patřily do Sudet a obyvatelstvo bylo převážně německé) letce ubili vším možným, co měli po ruce, ubodali vidlemi a potom nedůstojně pohřbili. Skutečnost je však taková, že nedaleko Litic zemřelo následkem pádu letounu B-17G v jeho troskách pět mužů. Zřejmě se jim nepodařilo včas vyskočit. Další byl po seskoku zastřelen a dva padli do německého zajetí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Události si odpoledne v úterý 27. dubna připomněli starostka Městského obvodu Plzeň 6 – Litice, primátor města Plzně Martin Baxa, zástupce americké ambasády Aaron Burge, zástupci armády České republiky i představitelé Klubu 3. armády Plzeň. Pietní akt se konal za dodržení všech nutných hygienických opatření. U pomníku, jenž se nachází na křižovatce ulic Spádná a K Rokli, položili účastníci květiny. „Chci poděkovat paní starostce Blance Kantové a panu místostarostovi Michalu Hausnerovi, že tento pietní akt s dodržením veškerých nutných omezeních uskutečnili. Nás teď trápí koronavirus, což je sdělení, které nemůžeme nijak tlumočit těm, na které tady vzpomínáme a kteří v dubnu 1945, na sklonku druhé světové války, položili své životy. Není nám lhostejné to, co se odehrálo v roce 1945 a jsme si vědomi toho, že ti velmi mladí muži tehdy vyletěli na velice nebezpečný nálet a zaútočili na poslední funkční zbrojovku třetí říše, která do poslední chvíle chrlila velké množství zbraní. Jsem rád, že jsme se tady v těch rouškách potkali a vzpomněli na ně,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. „Doufám, že se v příštím roce sejdeme za úplně jich podmínek a tuto událost náležitě uctíme,“ dodala starostka Městského obvodu Plzeň 6 – Litice Blanka Kantová.

Pietní akt v Liticích (fotografie: M. Pecuch)