Olomoučtí vozíčkáři se scházejí i v době pandemie

OLOMOUC – Sociální izolace nesvědčí nikomu, natož vozíčkářům. Spolek Trend vozíčkářů Olomouc se však o své klienty stará i v době pandemie. Dřív se vozíčkáři v rámci volnočasových aktivit setkávali několikrát týdně, nyní se tyto aktivity přesunuly do online prostředí a sociální pracovníci se snaží ze všech sil, aby své klienty ve volném čase patřičně zabavili.

Už rok se musíme řídit aktuálními nařízeními vlády, stejně tak je tomu v sociálních službách. Nejen ve Spolku Trend vozíčkářů Olomouc není možné cokoliv dlouhodobě plánovat, což mimo jiné také omezuje přípravy jejich tradičních akcí pro širší veřejnost, jako jsou sbírka Zasukované tkaničky a Olomoucká štafeta na vozíku. „Kvůli nařízením vlády nemůžeme v rámci Spolku pořádat ani různé aktivity pro naše klienty, kteří byli zvyklí se vídat a měli se vždy na co těšit,“ přiznal ředitel Spolku Tomáš Zrnka. „Ze začátku koronakrize jsme akce úplně omezili, později se setkávali v omezeném počtu převážně venku a neustále jsme museli prakticky den ode dne upravovat počet osob a řídit se změnami. Víme, že se naši vozíčkáři cítí osaměle, mohou být frustrováni, chybí jim společnost. A tak jsme se rozhodli některé naše akce uspořádat online formou,“ dodal.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„První naše online setkání se uskutečnilo v listopadu. Od té doby si naši klienti setkávání online formou nemohou vynachválit. Online formou proběhl i náš tradiční Vánoční benefiční koncert, který se za normálních okolností odehrává na olomouckém Horním náměstí. Pozitivní ohlasy slýcháme i od širší veřejnosti. Není moc takových neziskových organizací, které by se v době pandemie vydaly touto cestou,“ uvedl PR manažer Spolku Milan Papežík. „Naši klienti si tak povídají na různá témata, pořádáme pro ně herní odpoledne, ozdravná cvičení, zábavná setkávání v rámci sociální rehabilitace, lekce spisovné češtiny, tréninky paměti apod. Kdo nemá možnost se připojit přes internet, je zde každou středu k dispozici dobrovolník na telefonu,“ upřesnil.

V Trendu by rádi pokračovali zčásti online formou i po rozvolnění, kdy se takto mohou připojit lidé, kteří nemají možnost přijít osobně. „I toto bereme za pomyslné bourání bariér mezi našimi klienty, kdy se někteří právě díky našim online akcím setkali třeba po letech. Na volnočasové aktivity bohužel nedostáváme žádné větší dotace, a tak jsme velice vděční našim sponzorům a podporovatelům z řad veřejnosti,“ uzavřel ředitel Spolku Zrnka.

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc patří mezi dlouholeté poskytovatele sociálních služeb. Kromě volnočasových aktivit poskytuje svým klientům řadu dalších služeb, mezi které patří například půjčovna kompenzačních pomůcek, zajišťuje jim osobní asistenci, podporuje soběstačnost a v neposlední řadě jim také pomáhá zajistit a zprostředkovat zaměstnání. Na jejich aktivity můžete přispět ZDE. Jejich činnost můžete sledovat na Facebooku.