Vydáte se za velikány ruské avantgardy?

Vasilij Kandinskij, Improvizace

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU – Pokud vás zajímají dějiny ruské avantgardy, nesmíte vynechat návštěvu Alšovy jihočeské galerie. Výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda vám na šestatřiceti sbírkových předmětech přiblíží unikátní kolekci z Muzea krásných umění v Jekatěrinburgu. Využijete výjimečnou možnost vidět díla velikánů ruské avantgardy, která ještě nikdy nebyla po roce 1989 v České republice v takové kvalitě představena?

Potěšte své oči pohledem na díla malířů dnes již legendárních skupin Kárový spodek a Oslí ocas, které mají pro Rusko stejný význam, jako pro Čechy Osma. Mezi naprosté unikáty světového umění patří Suprematismus od Kazimira Maleviče, Kompozice Alexandra Rodčenka, nebo rozměrná Improvizace 217 Vasilije Kandinského. Vývojové tendence ruské avantgardy jsou také zřejmé i v několika dílech jednoho umělce. Průkopník ruské moderny Michail Larionov je tak zastoupen jak fauvisticko-expresivní Ulicí v Provence, tak neoprimitivistickou kompozicí Židovská Venuše. Na vzájemné ovlivňování pak ukazuje třeba Olga Rozanová, která je na výstavě zastoupena třemi díly z různých období. Portrétem sestry, která je takřka pandánem k Larionově aktu, či suprematistickými pracemi nakročenými již ke konstruktivismu.

Využijte ojedinělou příležitost projít se od 1. května do 1. srpna dějinami ruské avantgardy let 1910-1920, protože nikdy nevíte, jestli se vám v životě ještě taková příležitost naskytne. Takto ucelená ruská kolekce v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou je totiž významem srovnatelná se zápůjčkou z Musee Louvre nebo Centre Pompidou.