Černý pasažér zaplatil pokutu. Přesto skončil ve vazbě. Proč?

Zdroj: Policie ČR

PRAHA – Černého pasažéra odhalil revizor ve stanici metra Florenc. Zaplatil pokutu dvoutisícovou bankovkou. Háček spočíval v tom, že bankovka byla falešná. Cizinec jich však měl více a tak putoval do vazby.

Na konci minulého týdne oznámil na linku 158 revizor Dopravního podniku hlavního města Prahy, že se mu cestující pokusil zaplatit pokutu falešnou bankovkou,“ uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Černého pasažéra revizor odhalil ve stanici metra Florenc. Cizinec neváhal vytáhnout na zkušeného pracovníka dvoutisícovou bankovku, která však neobsahovala žádné ochranné prvky.

Policisté dorazili na místo a od cizince se dozvěděli, že bankovku dostal za melouch a má pouze jednu. Muž byl omezen na osobní svobodě a byla u něho provedena osobní prohlídka, která odhalila další padělky, které měl dotyčný na různých místech. „Několik bankovek měl osmatřicetiletý muž v peněžence, další v notesu a zbytek padělků ukryl do reklamního letáku,“ doplnila mluvčí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Celkem policisté napočítali pětatřicet bankovek v nominální hodnotě dva tisíce korun a jednu tisícovou bankovku. Během výslechu cizinec uvedl, že si bankovky opatřil vědomě od neznámé osoby na blíže neurčeném místě v Praze. Také se přiznal, že jednou dvoutisícovou bankovkou již zaplatil v trafice.

Cizinec byl obviněn z trestného činu padělání a pozměnění peněz, protože se snažil padělané peníze uvést do oběhu jako pravé. V případě odsouzení muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Byl podán návrh na vzetí cizince do vazby. Policisté zároveň a apelují na veřejnost a zejména obchodníky, aby byli obezřetní při přebírání peněz, především vyšší nominální hodnoty a kontrolovali jejich základní ochranné prvky.