Jak bude vypadat nový domov pro seniory v Pardubicích?

PARDUBICE – Nový domov pro seniory bude vybudován v areálu veterinární kliniky a městského útulku v ulici Štrossova. Postaven bude podle návrhu, který pro město zpracoval Tomáš Med z architektonické kanceláře Med Pavlík architekti. Investiční záměr výstavby domova schválili již radní, nyní o něm budou rozhodovat pardubičtí zastupitelé.

Domov pro seniory ve Štrossově ulici budou provozovat Sociální služby města Pardubic. Zařízení nabídne celkem 6 oddělení s 11 převážně dvoulůžkovými pokoji. Každé oddělení bude moci využívat krytou venkovní terasu a další společné prostory, vybavenou kuchyňku přístupnou klientům i návštěvám. V podzemním podlaží budovy vzniknou parkovací místa, nová prádelna, šatny zaměstnanců a zázemí pro technické oddělení.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Především kvůli pandemickým dopadům na městský rozpočet projektový tým upravil původní návrh a snížil celkové investiční náklady z původních 546 milionů korun na přibližně 330 milionů korun. Město se snaží maximálně využít národní i evropské dotace. „Maximální přepokládaná kapacita je nyní namísto 150 lůžek 114, v žádném případě však na úkor kvality,“ informoval náměstek primátora zodpovědný za oblast sociální politiky Jakub Rychtecký s tím, že i tak budou v nejbližších letech kapacity dostačující. Město totiž navýšilo podporu terénním sociálním službám, jako je například pečovatelská služba na území města, neboť drtivá většina seniorů chce zůstat co nejdéle doma ve svém přirozeném prostředí. Další lokalitu vhodnou pro rozvoj sociálních pobytových služeb pro seniory vytipoval projektový tým v areálu Masarykových kasáren.

Nové pobytové zařízení ve Štrossově ulici přitom bude využívat část zázemí Domova pro seniory U Kostelíčka, kde se již v rámci rekonstrukce počítalo se zajištěním stravy pro další kapacity. Rovněž budou sdílet prádelenský provoz. „Bude to atraktivní, moderní a vysoce funkční zařízení, které si město a jeho občané opravdu zaslouží,“ popisuje pozitiva budoucího zařízení ředitel Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí. V přízemí domova, kde bude i hlavní vstup z ulice Ke kamenci, budou prostory určené pro administrativní a sociální pracovníky a také vedení domova. Zde vzniknou i místa propojující domov s vnějším prostředím, tedy služby typu občerstvení, internetová knihovna, kadeřnictví a místo pro společenské akce a podobně.

Ještě před zahájením dalších projektových prací chtějí radní vyřešit otázku psího útulku, který pozemkově částečně zasahuje do míst, kde má zařízení vyrůst. „Město plánuje přemístění psího útulku již delší dobu, stávající areál není řešen koncepčně a pro zvířata zde chybí dostatečně velké výběhy. Oba záměry na sebe budou navíc plynule navazovat tak, aby nedošlo k žádným komplikacím a výstavba nového domova pro seniory nebyla ohrožena. Přemístění psího útulku je navíc nezbytným předpokladem pro získání potřebných povolení v rámci zpracování projektové dokumentace stavby. V září bychom tedy měli znát nové místo pro psí útulek a mít pokryty potřebné finanční prostředky na kompletní projekční práce s výstavbou domova pro seniory v ulici Štrossova,“ konstatuje primátor Pardubic Martin Charvát a dodává, že vzhledem k tomu, že se jedná o pozemky města, bude možné vybudovat moderní domov i s dostatečně velkou zahradou, kde bude využita stávající vzrostlá zeleň.

Foto: Magistrát města Pardubic