Kýšovický vodopád je nejvyšším v Krušných horách. Cesta k němu je malé dobrodružství

Kýšovický vodopád na Chomutovsku je nejkrásnější na jaře. Zdroj foto: Krušné hory - Krušnohorci

V romantickém údolí Prunéřovského potoka na Chomutovsku najdou milovníci přírody nádherný vodopád zvaný Kýšovický nebo také Kýšický. Patří k největším a nejvyšším krušnohorským vodopádům. Objevte přírodní skvost ukrytý mezi skalisky. Počítejte však s tím, že najít vodopád není snadné. Zažijete dobrodružství na neznačené trase.

Když nastane období jarního tání a horské pláně poskytují dostatek vody, je ten správný čas vyrazit na výlet ke Kýšovskému vodopádu. Je nejvyšším vodopádem na české straně Krušných hor. Padající voda tvoří kaskády s celkovým převýšením okolo 25 metrů a vám se tak nabídne úchvatná podívaná. Tuto přírodní scenérii bohužel po většinu roku neuvidíte, neboť vodopád je jen malým potůčkem.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Ke Kýšovickému vodopádu se dostanete ze dvou stran procházkou Prunéřovským údolím. Turistická cesta vás ale k samotnému vodopádu nepřivede. Abyste došli do cíle, musíte sledovat nejen mapu, ale i pátrat a pozorovat přírodu okolo vás. Na chvíli se tak stanete dobrodruhem i průzkumníkem.
Jedna cesta vede zpočátku po žluté turistické značce z obce Výsluní. Po překročení historického kamenného mostu přes Prunéřovský potok odbočíte na modrou turistickou značku (cca 4,5 km).

Kýšovický vodopád na Chomutovsku je nejkrásnější na jaře. Zdroj foto: Krušné hory – Krušnohorci

Druhá trasa, která je z větší označena modře, míří po proudu Prunéřovského potoka od osady Celná (cca 3,5 km). Stezka klesá zalesněným Prunéřovským údolím, zurčící potok si razí cestu mezi kameny a vy jej občas přebrodíte či přejdete přes dřevěný můstek.

Vyšlapanou pěšinou kráčejte těsně podél pravého břehu potoka a přibližně po 400 metrech dojdete k pravobřežnímu přítoku právě Kýšovického potoka. Vaše dobrodružné putování však pokračuje ještě dále výstupem proti proudu toku do kopce. Ale už za prvním skalním výběžkem budete odměněni krásným výhledem na spodní kaskádu vodopádu.

Prunéřovský potok v Krušných horách. Zdroj foto: Krušné hory – Krušnohorci

Turistické informace

Kýšovický vodopád je špatně přístupný, cesta není vhodná pro kočárky a handicapované. Na výlet s malými dětmi můžete vyrazit, ale je vhodné mít s sebou nosítko. Větší děti budou nadšené z dobrodružného putování.
A tip na závěr. Výlet si naplánujte po jarním tání sněhů nebo po velkých deštích, kdy je Kýšovický vodopád nejhezčí.

Místo

Kraj: Ústecký
Okres: Chomutov
Obec: Kýšovice – Výsluní

Kontakt

Městské informační centrum Chomutov
U Městských mlýnů 5885
430 01 Chomutov
telefon: +420 474 341 438
e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz 
www.chomutov-mesto.cz