Podívejte se, jak maňásek pomohl odchovat ptačí miminka v zoo

OLOMOUC – Jistě jste už slyšeli, že ptačí miminka si jako svou maminku zafixují osobu nebo předmět, se kterým přichází často do kontaktu. Proto si v olomoucké zoo při odchovu malých zoborožců vzali na pomoc při krmení mláďat maňáska v podobě hlavy dospělého zoborožce. Teprve v těchto dnech se malí zoborožci poprvé seznamují se svými biologickými rodiči.

Malí zoborožci kaferští se v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce v těchto jarních dnech poprvé seznamují se svými biologickými rodiči. Před nimi totiž byli v pěstounské péči zoologa Jana Kirnera. Ten během krmení nosil černou kuklu a na ruce měl nasazeného maňáska v podobě dospělého zoborožce, aby co nejvěrohodněji napodobil příslušníka jejich druhu, a docházelo tak co nejpřirozenějšímu odchovu. Od rodičů byl takřka k nepoznání. „Období prvních dnů života je pro mláďata většinou kritické, proto jsme s předstihem vyměnili vajíčka za podkladky. Mláďatům jsme tak podstatně zvýšili šanci na přežití,“ vysvětluje zoolog Jan Kirner. Toto počínání se vyplatilo. Dne 11. března se vylíhlo první kuřátko, které za 4 dny následoval sourozenec. K radostné události došlo po 39 respektive 37 dnech inkubace v prostředí líhně. Od prvních dnů po vyklubání obě ptáčata raketově rostou a chuť na základní složku krmení – myšata – se každým dnem zvyšuje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

U ptáků hraje v útlém věku významnou roli takzvaný imprinting čili vtištění. Jako příslušníka svého druhu si zafixují osobu nebo předmět, se kterým přichází často do kontaktu, což se v průběhu krmení ještě zintenzivňuje. Proto v případě těchto zoborožčích mláďat má „krmič“ přes hlavu černou kuklu, nemluví, na ruce drží navlečeného maňáska v podobě hlavy dospělého „kaferáka“, a nad to všechno se v pozadí pouští hlasy dospělých ptáků. Hraním tohoto loutkového divadla se zvýší šance mláďat na zapojení do přirozené reprodukce. To by bylo nanejvýš žádoucí, protože chovný pár v olomoucké zoo pochází z volné přírody, odkud přišel v 90. letech. V těchto dnech se píše více než měsíc jejich života, z pouhých 50 gramů po vylíhnutí se dostali na více než 2,5 kilogramů a pomalu se začínají přes pletivo seznamovat s rodiči. Maňáska vytvořila paní Inka Voráčová jako věrnou kopii dospělých zoborožců.

Zoborožec kaferský je největším druhem zoborožce. Tito černí afričtí ptáci se sytě červenými kožními laloky na krku se v malých rodinných skupinkách potloukají buší. Létají jen, pokud je to nutné, například když jsou napadeni predátorem, kterým může být třeba levhart. Jinak preferují pohyb po zemi, kde pátrají po hmyzu, plazech nebo jiných drobných obratlovcích, kteří jim slouží jako nejčastější potrava. Bez zajímavosti není ani fakt, že jsou obdařeni překrásnými dlouhými řasami.

dospělý zoborožec