Čarodějnice si lidé nechtějí odpustit, akce se chystají

OLOMOUCKÝ KRAJ – Poslední duben je spojen s pálením čarodějnic. Pradávný pohanský zvyk si v posledních letech opět získává na oblibě, a tak není divu, že ani epidemiologická opatření organizátory zcela neodradila.

Vyrazit nebo zůstat doma? Dilema, která dnes trápí nejednu maminku. Již vloni byly veškeré akce díky koronaviru zrušeny, letos pořadatelé vymýšlejí nejrůznější alternativy oslav, lidově řečeno, aby „se vlk nažral a koza zůstala celá.“ Filipojakubskou noc si prostě chtějí užít po svém.

Na vyhlášeném výletním místě, jímž je Bělecký Mlýn na Prostějovsku, čarodějnice pálí každoročně. Akce patří mezi nejoblíbenější v rámci celého roku. Běžně se na Běláku schází stovky lidí. Kolik nadšenců přijde letos, se nedá odhadnout. Každopádně, i letos je na místě vatra připravena a oheň se má zapálit o půl deváté večer.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na druhé straně okresu, v Němčicích nad Hanou, je pro vyznavače kouzel a magie připravena Čarodějnická vycházka. „S námi, ale bez nás. Připravte košťata, promažte stroje, pořádně se na tuto vycházku nastrojte a hlavně si ji opět užijte,“ přejí pořadatelé.

A živo dnes bude i v Přerově. Rodinné centrum Sluníčko tu dnes od 15 do 18 hodin pořádá Čarodějnický rej. Ve venkovních prostorách areálu budou k dispozici jednotlivá stanoviště, na nichž budou připraveny úkoly k plnění. „Můžete se těšit na již tradiční letecký průkaz, vaření kouzelných lektvarů i vystoupení mažoretek,“ slibují pořadatelé.

Těm více odvážným pak přijde jistě vhod noční stezka odvahy filipojakubské noci, která startuje v 19.00 hodin od tělocvičny v ulici Bratří Hovůrkových.

Policie upozorňuje, že bude dodržování protiepidemiologických opatření na akcích namátkou kontrolovat. Při organizované akci se podle policejní mluvčí Ivany Balákové stále mohou venku setkat jen dva lidé, pokud nejde o členy rodiny nebo jedné domácnosti.

„Pokud někdo dnes zorganizuje na svém pozemku pálení čarodějnic, může u něj bez omezení počtu hostů posedět jen se svými rodinnými příslušníky a nebo s lidmi, se kterými sdílí společnou domácnost. Jinak platí, že se v rámci organizované akce mohou sejít jen dva lidé, jestliže tedy nejsou rodinnými příslušníky nebo spolu nesdílejí domácnost,“ upřesňuje mluvčí Baláková.