V kraji je naočkovaných skoro 50 tisíc lidí. Otevřela se registrace pro zájemce nad 55 let

Foto: Jiří Balát/Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Očkování ve Zlínském kraji pokračuje v 8 centrech i v ordinacích praktických lékařů. Denně vakcínu dostane kolem 4 tisíc lidí, vyšších počtů není možné dosáhnout kvůli jejím nepravidelným dodávkám. Epidemiologická situace v regionu se však nezlepšuje tak rychle jako ve zbytku republiky. Pozitivně testovaných tu přibývá nejvíce v celé zemi.

Od 28. dubna se otevřela možnost registrace zájemcům nad 55 let. Přihlásit se mohou přes centrální rezervační systém. „Počítá se s brzkým otevíráním dalších věkových skupin. Proto potřebujeme, aby zájemci o očkování ve věku nad 55 let neváhali s registrací a šli se očkovat co nejdříve,“ vyzval hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dosud bylo ve Zlínském kraji vyočkováno celkem 154 605 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Druhou dávku dostalo 48 915 lidí. „Očkujeme kolem 4 tisíc osob denně, k navýšení těchto počtů nemáme dostatek vakcíny. Ta je do kraje dodávána na základě počtu zaregistrovaných osob, které se k očkování přihlásí přes centrální rezervační systém. Takže prosím občany Zlínského kraje, aby opravdu neodkládali očkování. Čím dříve se podaří očkovat většinu populace, tím rychleji se vrátíme k životu bez přísných opatření,“ zdůraznil hejtman.

Přihlaste se radši do očkovacích center, radí sdružení praktiků

S očkováním pomáhají také praktičtí lékaři. Ti v příštím týdnu dostanou 8 000 dávek vakcíny AstraZeneca a 2 700 dávek vakcíny Moderna.

Vedení kraje nabádá, aby možnosti očkování u praktiků využili spíše ti, kteří už u nich první dávku dostali. „Pacienti, kteří se chtěli očkovat u svých praktických lékařů a ještě nedostali první dávku očkování, se mohou registrovat do některého z očkovacích míst. Vzhledem k nepravidelným dodávkám očkovacích látek vhodných pro použití v ordinacích praktických lékařů bude očkování v centrech rychlejší,“ sdělil Lubomír Nečas, krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje.

Situace je nejhorší na Zlínsku a Vsetínsku

Podle dat ministerstva zdravotnictví epidemie v zemi zpomaluje. Zatímco však za posledních 7 dní v České republice přibylo průměrně 143 lidí s pozitivním testem na 100 tisíc obyvatel, počty na Zlínsku jsou téměř jednou tak vysoké. Okres Zlín za stejnou dobu hlásí 270 nových případů a Vsetín 265, kvůli čemuž drží v zemi nechvalné prvenství. Mnohem lépe na tom je Uherskohradišťsko se 165 případy a Kroměřížsko se 160 případy na 100 tisíc obyvatel.

Právě sedmidenní incidence je nyní rozhodujícím ukazatelem pro postupné rozvolňování. V Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde mají pod 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel, budou příští týden otevírat všechny školky.

S vyššími počty nakažených souvisí i aktuální vytíženost nemocnic. „Ačkoliv počty nakažených i ve Zlínském kraji postupně klesají a nedosahují zdaleka tak vysokých hodnot jako počátkem roku, pokles je jen velmi pozvolný. Mírně klesá, byť  jen velmi pomalu, i zátěž nemocnic. Největší je nyní ve Vsetínské nemocnici. Obezřetnost je stále namístě. Návrat k běžnému chodu nemocnic a obnovení plánovaných výkonů nebude možné do doby, než se uvolní lůžka intenzivní péče,“ sdělila Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví.