V kraji výrazně klesly počty pozitivních případů, vzrostl zájem o antigenní testování

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Proti minulým týdnům hlásí kraj téměř třicetiprocentní pokles případů covid-19. Situace je ale stále vážná v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Školy tento týden zaznamenaly 15 pozitivně testovaných dětí.

Podle krajské hygienické stanice je nyní v kraji 186 evidovaných případů covid-19 na 100 tisíc obyvatel, což znamená pokles o 28 %. V pěti krajských nemocnicích je přes 40 pozitivních pacientů vyžadujících specializovanou intenzivní péči. Na standardních lůžkách leží 153 pacientům s covid-19. Nemocnici v Novém Městě na Moravě musí vypomáhat Nemocnice Jihlava, pacienti ve vážném stavu přibývají i v Nemocnici Třebíč. Naopak Nemocnice Pelhřimov dnes měla lůžka intenzivní péče úplně volná.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

PCR testování je na všech odběrových místech v kraji dostupné ze dne na den. Zvýšený zájem je o antigenní testy, naplněny jsou především první květnové termíny. V kraji je nyní prováděno cca 2 200 antigenních testů denně, což je cca o 300 odběrů denně více než v minulém týdnu.

Školy mají testy ještě na deset dní

V souvislosti s testováním dětí mají školy v kraji zásoby testů cca do 10. května. „Pokud by snad povinnost zajistit testovací materiál padla na kraje, pro všechny školy v Kraji Vysočina by tento neplánovaný nákup představoval náklad 70–80 miliónů korun za měsíc,“ uvedl krajský radní pro školství Jan Břížďala.

Kromě malé skupinky pozitivních dětí mělo tento týden v kraji pozitivní testy i 12 zaměstnanců, celkem tedy 27 osob. Oproti minulému týdnu, kdy to bylo 42 žáků a zaměstnanců, je to výrazný pokles.