Vládní opatření ovlivní i letošní pálení čarodějnic

LIBERECKÝ KRAJ – Policie i hasiči jako každý rok varují před nebezpečími, která lidem hrozí o filipojakubské noci. Nepřehlédněte připomenutí platných protipožárních i protiepidemických opatření.

Pálení čarodějnic v noci z 30. dubna na 1. května letos kromě protipožárních omezují i protiepidemická opatření. Policie upozorňuje, že bude jejich dodržování v rámci běžného výkonu služby kontrolovat. Při organizované akci se podle policejní mluvčí Ivany Balákové mohou venku setkat jen dva lidé, pokud nejde o členy rodiny nebo jedné domácnosti.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. 

„Pokud někdo dnes zorganizuje na svém pozemku pálení čarodějnic, může u něj bez omezení počtu hostů posedět jen se svými rodinnými příslušníky a nebo s lidmi, se kterými sdílí společnou domácnost. Jinak platí, že se v rámci organizované akce mohou sejít jen dva lidé, jestliže tedy nejsou rodinnými příslušníky nebo spolu nesdílejí domácnost,“ upřesňuje mluvčí Baláková.

Také hasiči upozorňují na nebezpečí z neodborného rozdělávání ohně. „Pokud budete oheň rozdělávat samostatně, zodpovídáte zároveň za veškerá protipožární opatření,“ varuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda. Proto předtím, než škrtnete sirkou pod připravenou hranicí, stojí za to si připomenout pár tipů z oblasti požární ochrany:

  • Ohniště ohraničte 1 metr širokým pruhem bez jakýchkoliv hořlavin. Minimální vzdálenost od lesa je 50 m, u stohu je tomu dokonce 100 m. Nerozdělávejte oheň v těsné blízkosti obytných nebo hospodářských budov.
  • Významnou úlohu hraje počasí, pokud je delší dobu sucho a teplo, je možnost vzniku požáru mnohem vyšší. Při extrémním suchu může být dokonce pálení ohňů na určitém území zcela zakázáno. Vítr zase dokáže rozfoukat žhavé uhlíky na značnou vzdálenost a založit tak požár. Proto si zjistěte aktuální meteorologickou situaci.
  • Hranici ze dřeva postavte tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení mimo ohniště.
  • K rozdělání ohně nepoužívejte chemické hořlavé látky jako například benzín, líh či naftu. Nejen že jsou velmi nebezpečné (hrozí vám vážné popáleniny), ale zároveň je spalování chemických látek  na otevřeném ohništi zakázáno zákonem.
  • Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru osoby starší 18 let.
  • Mějte připravené jednoduché hasební prostředky, jako je písek, hlína, lopata nebo zahradní hadici připojenou k vodovodnímu řadu.
  • Po ukončení pálení je vždy třeba provést opatření zabraňující vzniku požáru. Prolijte ohniště a jeho okolí velkým množstvím vody, aby nemohlo dojít k opětovnému rozhoření, případně rozfoukání žhavých uhlíků, ty mohou zůstat nebezpečné po zdánlivém uhašení i několik dní.
  • V případě že dojde k nežádoucímu, nekontrolovanému hoření a hasební prostředky na místě nebudou ke zvládnutí situace stačit, volejte na tísňovou linku 112 nebo 150.

A ještě jedna informace od policistů: „Krajské ředitelství policie Libereckého kraje vyhlásilo na dnešek, tj. 30. dubna celokrajskou dopravně bezpečnostní akci, při níž policisté budou kontrolovat dodržování pravidel silničního provozu včetně toho, zda řidiči neusedají za volant vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek,“ upozornila mluvčí Baláková.

Ilustrační foto: pxhere.com