Čarodějnice ve znamení planých poplachů, agrese a přemíry alkoholu. Záchranáři vystavili účet!

Foto: HZS ScK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Máme za sebou magickou noc, kdy jsme pálením ohňů na svých zahradách slavili příchod jara. Letošní oslavy, stejně jako ty loňské, se musely z důvodu vládních opatření přesunout z hřišť, polí a veřejných prostranství na zahrady, terasy a jiná soukromá místa. Většina lidí zodpovědně nahlásila spalování látek přírodního charakteru na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje. Mapa kraje se proto doslova zbarvila nahlášenými ohýnky.

Zdroj: HZS ScK

Nahlášené pálení a skutečné požáry

Středočeští hasiči vyjeli od páteční 19. hodiny do sobotní 7. hodiny celkem k 24 událostem. Z toho ve 13 případech šlo o pálení, které měli přítomní lidé zodpovědně pod kontrolou. Dalších deset oznámení prověřilo operační středisko, protože šlo o nahlášené pálení. V případě 11 výjezdů šlo o skutečný požár, který museli hasiči likvidovat.

Pouze pět z celkového počtu ale mohlo souviset s pálením čarodějnic. Nejčastěji šlo o pálení ponechané bez dozoru nebo takové, které nebylo pod kontrolou. Ke klidnějšímu závěru oslav filipojakubské noci zajisté přispělo i počasí, kdy v nočních hodinách na většině území kraje pršelo, a tak i nedohašená ohniště byla řádně zalita.

V hlavní roli alkohol

A jak vypadala čarodějnická noc pohledem středočeské záchranky? Popáleniny řešili záchranáři u jednoho dospělého a dvou dětí.  Intoxikaci alkoholem u 21 dospělých a bohužel také dvou dětí. Došlo i na násilí. Následky fyzického napadení ošetřili u šesti dospělých.

„Ať už děláte cokoliv, nezapomínejte na bezpečnost – svou a svých blízkých,“ vzkazují záchranáři.

Foto: ZZS ScK