Koryta řek příval vody zvládla, déšť vystřídá vítr

Přípravy se nepodcenily. foto: HZSOL

OLOMOUCKÝ KRAJ – Silný déšť, který zasáhl Olomoucký kraj ze soboty na neděli, neudělal žádné větší materiální škody. Nedošlo k očekávaným povodňovým stupňům na vzestupu řek. Situace během dne další riziko minimalizuje.

Již v sobotu očekávaná studená fronta, která měla přecházet přes severovýchodní Moravu, preventivně aktivovala profesionální a dobrovolné hasiče na Šumpersku k přípravě preventivních protipovodňových opatření v obci Vikýřovice. „Na Desné je realizována stavba v řečišti toku, jež ve výsledku zvýší jeho kapacitu ve vztahu k zmírnění případných povodňových škod, popsala tiskový mluvčí hasičů, „probíhá zde intenzivní stavební činnost, proto bylo preventivně přistoupeno k instalaci provizorního hrazení, které bylo zapůjčeno městem Olomouc.“

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Prognózy meteorologů z přívalů vody více než 40 litrů na metr krychlových, se v Olomouckém kraji naštěstí nenaplnily. Nejvíce napršelo v Jeseníku 32 mm a na Malé Moravě 20 mm. Na Hané pak byly úhrny o poznání nižší, v průměru se jednalo o 15 mm. Koryta řek deště bez problému zvládla. Na žádném toku nebyly zaznamenány stavy bdělosti, ani povodňové aktivity.

Předpověď počasí již dramatické obavy mírní. „V neděli bude zataženo s deštěm, zpočátku i vydatným, nebo přeháňkami. Během dne ale budou srážky ustávat a místy dojde i k protrhávání oblačnosti. Během dne začne foukat čerstvý severozápadní až západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy až kolem 15 m/s,“ sdělila meteoroložka Marie Glofáková.