Jiřině Bohdalové je dnes 90: V mládí učila v Ostravě na ZŠ a našla zde lásku

Foto: (čsfd) - Jiřina Bohdalová alias Marie Kučerová ve filmu Dáma na kolejích z roku 1966

OSTRAVA – Jedna z nejvýraznějších českých hereček se dnes, 3. května 2021, dožívá významného životního jubilea. Jiřina Bohdalová je v tomto věku stále v kondici, aktuálně má angažmá v pražském Divadle Na Jezerce, v němž hraje už šestnáctým rokem. V mládí svůj osud spojila také s Ostravou.

Po maturitě měla Jiřina Bohdalová sen stát se herečkou a také sen stát se učitelkou, to kdyby první varianta nevyšla. Kariéru začala právě jako pedagog, a to na přelomu 40. a 50. let na základní škole v centru Ostravy. Sem se z Prahy dostala kvůli lásce, kterou vzplála k ostravskému vědci v oboru geofyziky, Břetislavu Stašovi. Jejich dcera, Simona Stašová, je dnes rovněž uznávanou herečkou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

“Začala jsem učit na Matiční. Byla jsem takový Komenský v sukních. Děti jsem měla vždy ráda a učila jsem je hrou,“ řekla s úsměvem o své ostravské učitelské kariéře Jiřina Bohdalová.

V současnosti si Jiřina Bohdalová příliš nepochvaluje restrikce spojené s koronavirovou pandemií a těší se, že se brzy bude moci vrátit na pražská prkna, která znamenaní svět hned ve třech inscenacích. Uveďme třeba titulní roli ve skandinávské hře Paní plukovníková, kde Jiřina ztvárňuje ráznou i šarmantní vdovu Věru.

Česká televize u příležitosti 90. narozenin Jiřiny Bohdalové uvedla od minulého týdne dlouhou řadu filmů, inscenací a pořadů, která byla průřezem celoživotním dílem Jiřiny Bohdalové.

Vzpomeňme například hlavní roli v mrazivém  Dürrenmattově dramatu Návštěva staré dámy, nebo v barevném nadčasovém provokujícím muzikálu Dáma na kolejích, který ve světovém formátu natočili v roce 1966 Ladislav Rychman a Vratislav Blažek, se skvělou kamerou Josefa Hanuše, a hudbou, na které se podíleli Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála.