KORONAVIRUS: Od 10. května přijde první náznak „normálního života“. Vláda oznámila, co vše bude povoleno, a nastínila podobu dovolených

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – V souladu s avizovaným plánem dnes vláda po svém jednání představila seznam protiepidemických opatření, která by měla být počínaje příštím týdnem uvolněna. Kromě maloobchodu a další části služeb čeká návrat do škol také téměř všechny žáky 2. stupňů základních škol, povolena bude i mimoškolní výchova a aktivity a za určitých okolností bude možné venku odložit roušky/respirátory. Kromě toho se zdá, že také cestování – zahraniční i tuzemské – by se mohla brzy začít vracet do běžných kolejí…

Od pondělí 10. 5. bude do praxe uveden tzv. balíček rozvolnění č. 3, který umožňuje provoz maloobchodu, ale také řady dalších služeb (např. opravny obuvi, hodinářství, zlatnictví, truhlářství, půjčovny, solária, sklenářství, servisy, ale také střelnice a lanovky a vleky ad.) včetně mimoškolní výchovy (lektorské činnosti ad.). Jak uvedl ministr průmyslu a obchodu Havlíček, rozhodnutí je definitivní a již nebude znovu potvrzováno ve čtvrtek vzhledem k aktuálním datům o incidenci koronaviru v populaci. „Incidence je ukazatel přibližný – orientační – a jelikož je třeba, aby se podnikatelé připravili na ty změny, podobně jako jsme dnes pustili některé služby, tak příští pondělí půjde zbytek obchodů a také vybraná sada služeb,“ shrnul s tím, že aktuálně se incidence pohybuje kolem hodnot 130-140 nakažených/100 tis. obyvatel a lze předpokládat, že čísla budou i nadále klesat.

Rozvolnění se pak bude týkat také školní docházky, kdy v 11 krajích v ČR se budou moci do lavic vrátit žáci 2. stupňů základních škol. „Pro 11 krajů je naše rozhodnutí definitivní, o tom, jaký postup zvolíme v krajích Jihočeském, Zlínském a Vysočina, rozhodneme ve čtvrtek,“ uvedl ministr zdravotnictví Arenberger. Dodal také, že právě v této trojici krajů přesahuje incidence nákazy hodnotu 200/100 tis. obyvatel, takže dnes ještě nebylo možné rozhodnout. „Uvidíme, jak se situace vyvine, jsem ale optimista a věřím, že rozvolnění se podaří,“ shrnul Arenberger.

Ministr zdravotnictví zároveň oznámil, že od příštího pondělí se změní pravidla pro nošení ochrany dýchacích cest ve venkovních prostorech. Povinnost mít roušku/respirátor tedy zůstane jen tam, kde dochází k přítomnosti alespoň dvou osob, které si jsou blíže než na dva metry (nejedná-li se o členy jedné domácnosti). Výjimka pro nenošení roušek/respirátorů pak bude platit také po dobu konzumace nápojů a potravin mimo provozovny.

Cestování v tuzemsku i zahraničí

Počínaje dneškem Česko umožňuje návrat ze zahraničních destinací, které jsou na tzv. semaforu“ označeny žlutě a červeně (nikoliv tmavě červeně´), bez podstoupení testu na koronavirus a také bez nutnosti karantény v případě, pokud je člověk očkován. To je pro cestovatele nepochybně dobrá zpráva, i když aktuálně je jen hrstka těch, kteří očkovaní skutečně jsou (prozatím je totiž rezervační systém otevřen jen pro osoby starší 55 let). I když letní dovolené u moře jsou i předmětem zájmu jednání vlády, která na podmínkách vycestování pracuje, cílem je také podpora tuzemského turismu – s ním pak samozřejmě souvisí služby ubytovací. Jak uvedl ministr Havlíček, „naším cílem je, aby prázdniny byly v plném režimu – neměly by tam být požadavky na testování, budeme vycházet z toho, že populace bude proočkovaná, památky, restaurace, hotely, to vše by mělo fungovat, aby Češi mohli využívat naše penziony hotely, aby využívali našich kapacit.“ Zahájení provozu zatím v omezené kapacitě, která by postupně měla být navyšována, očekává Havlíček na přelomu května června. Od července by pak penziony a hotely měly již fungovat naplno.