Mráz se v noci vrátí, varují meteorologové. Může poškodit rostliny

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zima se ještě zcela vzdát nehodlá ani na začátku května. Meteorologové vydali výstrahu před mrazem, který v noci z pondělí na úterý zasáhne celé území republiky. Varování platí především pro pěstitele, kvůli nízkým teplotám mohou utrpět kvetoucí stromy a zelenina.

Během dneška budou pomalu odeznívat přeháňky a k večeru začne ubývat oblačnosti. S vyjasněním ale přijdou i mrazy. Podle meteorologů můžeme v noci na úterý čekat teploty od +2 do -1 °C.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu doporučují, aby lidé ochránili rostliny, které mohou mrazy poškodit. „Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, zpravidla před východem slunce, nebo dýmování či zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů,“ radí meteorologové.

Během úterý se ve Zlínském kraji na chvíli ohřejeme. Teploty mohou přes den dosahovat až 19 °C, slunečné počasí však bude kazit silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti kolem 15 m/s. Poté nás pravděpodobně čeká další ochlazení.  Podle předběžně vydané výstrahy meteorologů se noční mrazy mohou vrátit ještě ze středy na čtvrtek.