Na Valašsku padl další rekord, duben byl nejchladnější v 21. století

Zdroj: Hvězdárna Vsetín

VALAŠSKO – Hvězdárna Vsetín, která patří pod správu Muzea regionu Valašsko, zaznamenala další rekord. Letošní duben byl nejchladnějším za celé 21. století.

Průměrná teplota v dubnu se pohybovala kolem 5,5 stupně, což je o 2,2 stupně méně, než je dlouhodobá norma. Důvodem je chladná první polovina měsíce. Na vsetínské hvězdárně naměřili pracovníci na apríla letních 23,5 stupňů, které vystřídalo extrémní ochlazení a ranní teploty klesly z minus 5 stupňům. Přišla také sněhová pokrývka, kdy 12. dubna napadlo 8 centimetrů, které vydržely až do 16. dubna.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nejchladnější duben v tomto století byl dosud ten z roku 2003. kdy se teplota držela kolem 6,4 stupňů. V takřka 65leté historii měření na vsetínské hvězdárně však vládne rok 1997 se svými 4,1 stupni. „Opačný rekord je poměrně mladší. Průměrná teplota v roce 2018 byla neuvěřitelných 13,2 stupně,“ dodává meteorolog Muzea regionu Valašsko a odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil. Pokud vás zajímají další perličky či předpověď počasí, dozvíte se více na muzejním portále.