Sčítání je v plném proudu. Ve Zlínském kraji jsou nejaktivnější Ludkovice

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Už jen poslední dny mají lidé na zaslání formulářů pro sčítání lidu, domů a bytů. Ve Zlínském kraji jich dosud Český statistický úřad obdržel necelých 170 tisíc elektronických a přes 13 tisíc listinných. S odevzdáváním formulářů jsou nejaktivnější v Ludkovicích, tam už povinnost splnilo téměř 84 procent obyvatel.

Sčítání končí už 11. května, od dnešního dne proto začnou komisaři opět roznášet listinné formuláře těm, kteří se dosud nesečetli online, ani si formuláře nevyzvedli. Získat je lidé mohou i na kontaktních místech sčítání, která jsou na 34 vybraných pobočkách České pošty v Zlínském kraji a na Krajské správě ČSÚ ve Zlíně.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Z průběžných výsledků statistického úřadu je jasné, že ve Zlínském kraji si s odevzdáním formulářů nejvíc pospíšili lidé v malých obcích. „Mezi nimi jsou nejaktivnější Ludkovice, Velehrad a Komárov. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Strání, Kvasice a Chropyně. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, ve sčítání vynikají Otrokovice, Napajedla a Uherský Brod,“ upřesnila 1. místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová. Naopak opačné straně spektra je Lopeník, Kunkovice a Vyškovec.

Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou podle statistiků vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to tedy znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí. Celková aktivita v obcích je určena především jejich zapojením do online sčítání, které všichni využívají už déle než měsíc. Listinné sčítání se teprve rozbíhá a počty sebraných formulářů tak celkovou aktivitu v obci zatím příliš neovlivňují.

Účast na sčítání lidu je povinná, za neúčast hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Formuláře je třeba odevzdat do 11. května.