Stezka železné opony je cyklotrasou roku. Díky propojení umožní cyklovýlety do Rakouska, ale přiláká i turisty

Foto: Vysočina Tourism

KRAJ VYSOČINA – Čtyři sta kilometrů dlouhý úsek Stezky železné opony – EuroVelo 13, byl na cykloveletrhu Fiets en Wandelbeurs v Nizozemsku vyhlášen cyklotrasou roku 2021. Kraj Vysočina sice s Rakouskem přímo nesousedí, ale na stezku je možno se dvěma cyklotrasami přímo z Vysočiny napojit.

Stezka železné opony vede Českými Velenicemi/Gmündem, Slavonicemi, Mikulovem a Bratislavou. Na jejím vzniku se podílel i Vysočina Tourism. „Naším cílem bylo přilákat turisty z atraktivní dálkové cyklotrasy až k nám, na Vysočinu, a naopak informovat vysočinské cykloturisty o možnosti napojení na Stezku železné opony dvěma cyklotrasami 16 a 26,“ informoval ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

První cyklotrasa křižuje Vysočinu směrem z Hlinska do Přibyslavi, Jihlavy, Třeště, Telče až do Slavonic, kde se napojuje na EuroVelo 13. Druhá vede z Jihlavy do Třebíče až do Raabsu. „Zdatní cykloturisté si tak mohou udělat krásný okruh Jihlava – Třebíč – Raabs – po EV13 do Slavonic a nazpět do Telče, Třeště až do Jihlavy,“ dodal Tomáš Čihák.

Na území Vysočiny, a to v Jihlavě, Třebíči, Jemnici, Nových Syrovicích, Jaroměřicích nad Rokytnou a Telči tak cykloturisté najdou šest informačních panelů s mapou, informacemi o cyklotrase a o konkrétní obci spolu s poutavým příběhem. Další informace týkající se stezky, ale i trasy, výlety či tipy na ubytování najdete na cykloportálu.

Vítězná Stezka železné opony

Česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony nabízí fascinující putování historií a kulturou všech tří zemí a jejich přírodními atrakcemi. Cykloturisty provede malebnými městečky, ukáže ojedinělou architekturu, přeshraniční Národní park Podyjí/Thayatal či UNESCO památku Lednicko-valtický areál.