V Luhačovicích vysadí 200 listnáčů. Každý s jedinečným příběhem

Ilustrační foto

LUHAČOVICE – Zlepšit životní prostředí a posílit místní komunitu, to jsou cíle akce „Zasaď si svůj strom“, která již brzy začne v Luhačovicích. Radnice tu vytipovala několik lokalit, které zkrášlí dvě stovky listnatých stromů. Do výsadby se zapojí i místní, mohou se tak stát patronem vlastního stromu. „Strom poroste v blízkosti jejich domovů, denně ho budou mít na očích, mohou si ho pojmenovat a bude tak provázet jejich život,“ přiblížil projekt starosta Marian Ležák.

Do projektu se zapojily děti ze základních a mateřských škol, které připravily propagační plakáty. Snahou města je do výsadby začlenit co možná nejvíc rodin. „Jedna z lokalit určená k výsadbě je právě u cesty mezi budovami ZŠ a MŠ, kde vznikne oboustranná alej okrasných sakur. Rodiny mají šanci si zde strom zasadit a pozorovat, jak roste spolu s jejich dítětem,“ řekl starosta Ležák.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Každý strom je vybrán určenému místu na míru

Aby jednotlivé druhy dřevin co nejvíce vyhovovaly danému prostředí, vybíraly se ve spolupráci s technickými službami a architektem. „Vybírali jsme mezi okrasnými i ovocnými druhy. Na místě mezi ZŠ a MŠ počítáme s 18 okrasnými sakurami. Těch bude 26 vysazeno také na luhačovickém hřbitově a u příjezdu do jeho areálu. Nejde jen o místo pietní, ale i turistický cíl, protože je zde pochována manželka hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Výsadbu v dalších lokalitách Luhačovic ještě upřesňujeme,“ nastínila manažerka projektu Jarmila Ďurďová.

V Kladné Žilín stromy vyrostou na místním Výletišti. „Nové dřeviny zde svými kořeny zpevní břeh u jednoho z altánů, vybírali jsme proto speciální druhy vhodné k tomuto účelu. Další část z celkem 26 druhově různých listnáčů bude umístěna tak, aby poskytla stín otevřenému hřišti, u kterého mají být v letošním roce umístěny nové dětské atrakce,“ popsala Ďurďová.

V Řetechově se bude sázet na trase známé naučné stezky Luhačovickým Zálesím ve směru na Maleniska. „Nejblíže obci vznikne nová švestková alej, u turistického posezení nad Řetechovem budou vysazeny dvě nové lípy. Na dalším úseku trasy bude také obnovena již téměř zaniklá třešňová alej. Celkem se jedná o 36 nových stromů. V obci Polichno pak budeme sázet celkem 21 stromů v centru obce. Část bude v areálu u bývalé školy, který slouží k setkávání místních občanů. Několik okrasných jabloní pak esteticky doplní opodál prostor náměstíčka,“ sdělila Jarmila Ďurďová.

Vysazovat se začne už v květnu

První vzrostlé stromy v kořenovém balu se budou vysazovat 15. a 22. května přímo v Luhačovicích u základní školy a na místním hřbitově. Následující sobotu 29. května se bude pokračovat v Polichně. V Kladné Žilín a Řetechově se stromy objeví na podzim. „Předpokládáme, že další výsadba plánovaná přímo v Luhačovicích pak proběhne během jara příštího roku. Těšíme se, že se do této krásné akce zapojí co nejvíce občanů,“ věří Jarmila Ďurďová. Všichni zájemci se mohou ozvat telefonicky na číslo 778 423 473 nebo psát na e-mail durdova@luhacovice.eu.

Náklady na výsadbu bezmála 130 stromů pokryjí finance z prostředků fondu ministerstva životního prostředí. „Celková výše podpory je vyčíslena na 818 tisíc korun a zahrnuje i výdaje na závlahu. Plánujeme vysadit také dalších asi 70 kusů nových dřevin, u těch ještě aktuálně řešíme konkrétní podobu výsadby. Možnosti financování nám poskytne nově vypsaná dotační výzva ministerstva životního prostředí,“ vysvětlila Ďurďová.