V třebíčské nemocnici ví, jak na obezitu a cukrovku. Navštivte novou bariatrickou poradnu

Bariatrická poradna - zleva primář Jan Cagaš, sestra Alena Tittlerová, doktor Jiří Jeřábek. Foto: Nemocnice Třebíč

TŘEBÍČ – Chirurgické oddělení třebíčské nemocnice otevřelo bariatrickou poradnu, určenou pro pacienty trpící obezitou nebo diabetem 2. typu. Pacientům zde nabízejí komplexní metody v boji s nadváhou, které navíc pomohou léčit s ní spojená onemocnění.

Počet pacientů s obezitou výrazně narůstá. Nejvíc obézních osob v České republice je ve věkové kategorii 50–64 let. „V této skupině se obezita týká téměř čtvrtiny obyvatel. Řešením je chirurgická léčba obezity, kterou chirurgové v bariatrické poradně nabízí a je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Tato léčebná metoda v naší nemocnici chyběla,“ pochvaluje si rozšíření nabídky chirurgického oddělení ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

A na co se připravit při příchodu do poradny? Nejprve pacient projde komplexním vyšetřením. Pokud to jde, dávají lékaři vždy přednost konzervativní terapii, operace je až následné řešení. Důležitá je zejména spolupráce s nutričním terapeutem, diabetologem a obezitologem.

„Až v případě, že konzervativní terapie není úspěšná a pacient nemá dostatečný váhový úbytek, teprve tehdy navrhujeme metabolickou (bariatrickou) operaci. Operace je pouze jedním krokem v terapii, k úspěchu vede dlouhodobá změna stravovacích zvyklostí a změna životního stylu,“ vysvětluje strategii léčby doktor Jiří Jeřábek.

„Na našem pracovišti nabízíme tubulizaci žaludku, kdy chirurgicky zmenšíme žaludeční kapacitu, a tak pacient nemůže jíst takové množství potravy a dříve dochází k pocitu sytosti,“ uvádí primář chirurgického oddělení Jan Cagaš. Další prováděnou metodou je gastrický (žaludeční) bypass. „Ten je efektivnější než tubulizace, ale je i technicky náročnější. Jeho principem je vyřazení asi 150 centimetrů tenkého střeva z kontaktu s potravou. Pacient tak není schopen vstřebávat takové množství stravy a efektivně hubne. Obě metody provádíme laparoskopicky,“ dodává Jan Cagaš.

Operace přinese zlepšení dalších onemocnění

Po operaci dochází u pacientů k velmi rychlému zlepšení metabolických poruch, jako je cukrovka, vyšší krevní tlak a hyperlipidémie. Následné hubnutí je spíše takový bonus.

Poradna je otevřena každý pátek v době od 9,00 do 12,00 hodin. Na první konzultační návštěvu se můžete objednat na telefonním čísle 568 809 205 nebo svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem na e-mailu jjerabek@nem-tr.cz, jcagas@nem-tr.cz. Kompletní kontakty a informace naleznete na webu nemocnice pod heslem bariatrická poradna.