Vědci zkoumají stáří valašských sušáren, vodítkem jsou jim letokruhy

Foto: archiv Muzea regionu Valašsko

VSETÍNSKO – Odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně dorazili zkoumat historické sušárny na Vsetínsku a Horním Vsacku. Pozvalo si je Muzeum regionu Valašsko, aby zjistilo přesné stáří šestice z nich. Momentálně probíhá rozbor laboratorních vzorků.

Odborníci k datování využívají dendrochronologii. Jde o speciální metodu založenou na analyzování letokruhů, která dokáže určit stáří dřeva s přesností na jeden rok. Muzeum regionu Valašsko tuto metodu zvolilo pro šest historických sušáren, které jeho pracovníci zkoumají. „Vybrali jsme ty, o nichž je obtížné dohledat informace například pomocí historických map či písemných operátů. U pěti z nich bezpečně víme, že je majitelé v minulosti stěhovali v rámci jednoho gruntu či mezi katastry obcí. Chceme zjistit jejich přesný věk a případně i místo, kde původně stály,“ vysvětlila Ivana Spitzer Ostřanská z Muzea regionu Valašsko.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Brněnští vědci odebrali vzorky dřevěných trámů z objektů v lokalitách Vsetín-Potůčky, Zděchov, Halenkov a Hošťálková. V laboratoři nyní počítačovým rozborem zkoumají, jak staré je dřevo, které se na jejich stavbu použilo.

Foto: archiv Muzea regionu Valašsko

Historii valašských sušáren přiblíží letošní výstava

Muzeum regionu Valašsko provádí výzkum historických sušáren ovoce od roku 2016. Zaměřuje se především na Horní Vsacko a Vsetínsko, okrajově také na další oblasti v regionu. Cílem projektu je zmapovat dosud existující či již zaniklé sušárny. Ty byly ještě před sto lety běžnou součástí zdejších hospodářství, sušení totiž bylo prakticky jedinou možností, jak ovoce konzervovat na zimu. „V posledních letech roste obliba zakládání a znovuobnovování ovocných sadů se starými odrůdami dřevin a my se kromě jiného snažíme pomáhat těm, kteří si chtějí pro uchování úrody vybudovat vlastní sušárnu ovoce dle starých postupů, případně zachránit nějakou starou chátrající sušárnu v naší oblasti,“ doplnila Ostřanská.

Historii i současnosti valašských sušáren ovoce bude věnovaná i výstava, která se letos plánuje na zámku Vsetín. Proběhnout má od 14. září do 31. ledna 2022.

Foto: archiv Muzea regionu Valašsko
Foto: archiv Muzea regionu Valašsko
Foto: archiv Muzea regionu Valašsko