Vesnické obchody bojují o přežití, padesát z nich dostane finanční injekci

Možnost nakoupit si základní potraviny by měla být v každé vesnici

OLOMOUCKÝ KRAJ – Ne všichni žijí ve městech, ne všichni tam nakupují. Provoz vesnických prodejen je tudíž žádoucí a důležitá pro udržení základní občanské vybavenosti. Olomoucký kraj přispěje na provoz padesáti venkovských prodejen tři miliony korun.

O peníze z dotačního titulu, který je součástí programu obnovy venkova, byl už tradičně velký zájem. Hejtmanství letos přispěje na provoz obchodů v celkem padesáti obcích.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Chceme, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby. Je důležité, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo. Například pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, územního plánování a rozvoje venkova, Jan Šafařík.

Ty tam jsou doby takzvaných střediskových obcí, kdy na vesnicích bývaly funkční prodejny „jednot“ společně s funkčními hospodami. Dnes bývají prodejny potravin v rámci smíšeného zboží v malých vesnicích obvykle poslední službou občanské vybavenosti, která je zdejším obyvatelům k dispozici. Ani ta dnes ale není jistotou. O svou vlastní prodejničku přišel v kraji v minulosti například v obcích Hluchov a Lešany na Prostějovsku nebo Potštátě na Přerovsku.

I přes velkou podporu starostů obcí si majitelé obchodů si často stěžují, že je pro ně provoz prodělečný, neboť lidé si sem chodí nakoupit jen základní potraviny. „Rohlíky a cigarety nás neuživí,“ řekl jeden z oslovených obchodníků. Podle starostů ale vesnické prodejny plní i sociální funkci. Lidé se zde jednoduše setkávají.

Toho si je olomoucké hejtmanství vědomo. Cílem dotačního titulu je podpora malých obcí. Částečným krytím výdajů spojených se zachováním provozu prodejen se totiž daří udržet dostupnost služeb, a tím i kvalitu života obyvatel na venkově. „V tuto chvíli je podstatné, že jsme dokázali uspokojit všechny žadatele o dotaci. Mezi obce rozdělíme dva milióny a osm set čtyřicet tisíc korun,“ doplnil Šafařík.