Jeseník chce udržet lidi, plánuje družstevní bydlení

Jeseník chce udržet ve městě mladé

JESENÍK – Udržet ve městě mladé a vzdělané lidi. Takový cíl má podhorské město Jeseník už mnoho let. Nyní se blýská na lepší časy. Lákadlem má být družstevní bydlení, které bude dostupné mladým rodinám,

Stejně jako v jiných městech, je v Jeseníku prioritou bydlení. Vedení města pracuje na změně územního plánu, který připravuje nové příležitosti pro výstavbu.

„Dostupné družstevní bydlení je cenově přívětivé bydlení určené zejména pro rodiny, které mají potíže se získáním vlastního bydlení. Na byty budou moci dosáhnout pouze osoby s trvalým pobytem ve městě,“ uvedla starostka Zdeňka Blišťanová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Členy družstva by měli být lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost, plánují v bytě dlouhodobě žít a vzdají se možnosti byt pronajímat. Podmínky, za kterých je možno dosáhnout na družstevní bydlení ovlivní i město, a to jako jeden ze zakládajících členů družstva.

„Samozřejmě nechceme, aby byly byty rozprodány jako investiční, ale aby sloužily našim občanům k trvalému bydlení. Proto jdeme cestou dostupného družstevního bydlení, kde pravidla družstva bude určovat město. To si stanoví, kdo se může stát družstevníkem, tedy kdo bude v domě bydlet,“ vysvětlil místostarosta Tomáš Vlazlo.

Město již má vytipovanou lokalitu, kde nové byty zbudují. Jedná se o území navazující na sídliště Dukelská a 9. května, mezi ulicemi Dukelská a Vrchlického. Dle platného územního plánu je zde možné stavět bytové domy v otevřené zástavbě s maximální podlažností respektující výšku okolní zástavby. Výhodou je, že v této lokalitě je připravena veškerá technická infrastruktura.