Nečekejte s očkováním, vyzývá vedení kraje. Registrovat se už mohou i padesátníci

Foto: Jiří Balát/Zlínský kraj

ZLÍNSKÝ KRAJ – Možnost očkování se otevírá dalším skupinám. Zatímco očkovací centra ve Zlínském kraji mají vakcín dostatek, praktičtí lékaři už tak dobře zásobení nejsou. Vedení kraje proto žádá, aby lidé další přednost očkování v jednom z osmi center.

Rezervační systém v pondělí umožnil registraci akademickým pracovníkům vysokých škol a pečujícím osobám. Ode dneška mají možnost hlásit se i padesátníci. „Registr se otevírá dalším věkovým skupinám, a proto potřebujeme, aby se ti, kteří se již mohou očkovat, k očkování přihlásili co nejdříve. V očkovacích centrech je očkování rychlé a mohou se sem hlásit i ti, kteří na očkování čekají u svých praktických lékařů,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do očkovacích center jsou dodávány vakcíny Comirnaty od společnosti Pfizet a BioNTech, jejichž přeprava je náročná a skladování vyžaduje teplotu až mínus 80 stupňů Celsia. Oproti tomu praktici dostávají jednoduše skladovatelné vakcíny Moderna a AstraZeneca. Dodávky těchto vakcín jsou ale nepravidelné a praktici jich nemají dost. „Pokud tedy chtějí být lidé rychle naočkovaní, stačí se registrovat na nejbližší očkovací místo,“ radí hejtman.

Kraj by přesto chtěl, aby praktičtí lékaři zůstali zapojení i nadále. „Prosíme praktické lékaře o trpělivost, jejich chvíle ještě přijde. Očkování v očkovacích centrech je jen dočasné a přesune se do ordinací. Snažíme se udělat vše pro to, aby spolupracující lékaře nepřešel elán. Dodáváme jim materiál k očkování, vakcíny přímo do ordinací a velmi si vážíme jejich spolupráce,“ dodal krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.