Pardubice se potýkají s přemnoženými nutriemi

PARDUBICE – Přemnožené nutrie se vyskytují prakticky na celém území města v blízkosti vody, a protože je lidé houfně krmí, jsou ochočené a jejich počet každým rokem stoupá. Mohou ale přenášet spoustu nemocí, podhrabávají keře a stromy podél břehů a spolu s nimi se ve městě množí také potkani. Pardubice proto nechaly vyrobit informativní cedule, které vyzývají, aby lidé tyto zvířata nekrmili.

Nutrie se do centra Pardubic rozšířily po vodě z nedalekých Sezemic. Absence přirozených nepřátel, teplé zimy v posledních letech a pravidelný přísun potravy od lidí způsobily jejich rychlé množení, které však není dobré ani pro přírodu, ani pro člověka. „Nutrie dokážou spást vegetaci kolem břehů a jejich až desítky metrů hluboké nory mohou způsobit sesuv půdy, nebo dokonce pádu stromů. Mohou být přímo nebezpečné i pro člověka – často přenáší různé nakažlivé nemoci, např. leptospirózu, salmonelózu, krysí žloutenku nebo třeba některé druhy parazitů,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča, který nechal cedule vyrobit.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Krmení nutrií se stalo jakýmsi koloritem trávení volného času na procházkách městem. Díky tomu se zvířata přestala lidí bát, žerou prakticky z ruky a nechají se hladit. Bylo by ale dobré vědět, že ačkoliv vypadají roztomile, škodí člověku i přírodě. Proto jsme nechali pro starosty městských obvodů vyvěsit informační cedule, aby lidé zvířata nekrmili a nepodporovali tak jejich přemnožení,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal. Není vhodné nechat nutrie dál množit. Lidé je krmí ve velkém a ony ani nejsou schopny samy vše sežrat. U řek tedy zůstává spousta zbytků potravy a – zcela logicky, co nezvládnou zkonzumovat nutrie, moc rádi dožerou potkani. Oba tyto živočišné druhy se velmi dobře množí.

S přemnožením nutrií se potýká pět městských obvodů a starostové již cedule na místa jejich výskytu instalovali. „V Polabinách jsou zatím instalovány dvě cedule s informacemi, co jsou vlastně tato zvířata zač a proč není dobré jejich množení podporovat,“ uvedl starosta druhého městského obvodu Radek Hejný. „Maminky s dětmi chodí ke slepému rameni Labe u Bajkalu krmit nutrie dennodenně, nutrie si na to zvykly, žerou z ruky a některé se dokonce nechají hladit. V okolí vody ale okusují a podhrabávají keře a stromky, a když jsem jich tu napočítal už desítky, rozhodl jsem se požádat město o spolupráci v boji proti jejich množení,“ dodal starosta Hejný.

Nutrie říční je velký hlodavec chovaný na kožešinu a maso. Pochází z Jižní Ameriky a v 80. letech patřilo tehdejší Československo k jeho významným chovatelům. Nutrie se postupně přizpůsobily našim podmínkám, zabydlely se převážně v teplejších částech země v blízkosti vod a začaly se úspěšně množit. Patří k invazivním druhům, a zatímco v jižní Americe jsou potravou pro krokodýly či velké hady, v Česku nemají přirozeného nepřítele a trápí řadu měst, stejně jako Pardubice.

Foto: Městský úřad Pardubice