Protipovodňová opatření ochrání Hranice před padesátiletou vodou

Nejen ochrana před velkou vodou, ale i příjemné prostředí pro relaxaci. Takové budou úpravy v Hranicích

HRANICE – Už nikdy žádné škody na majetku a nedej bože na životech! Povodí Moravy pokračuje v Hranicích na Moravě v budování protipovodňových opatření. Město tak bude chráněno až před padesátiletou vodou.

Ve stávající podobě nemá koryto dostatečnou kapacitu a poskytuje ochranu pouze před maximálně dvacetiletou vodou. Nová protipovodňová ochrana bude chránit zdraví a životy obyvatel Hranic a majetek ve výši 600 milionů korun. Součástí řešení budou i přístupy k řece a prvky sloužící k posezení u vody. Vedle protipovodňových zídek bude součástí protipovodňových opatření i mobilní hrazení. To v době povodní zahradí místa, která budou za běžné situace fungovat jako přístup k řece.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Právě v těchto dnech začíná budování zvýšení ochranných hrází nad jezem. Tato akce navazuje na probíhající rozšiřování hranického jezu. Stavební práce se neobešly bez kácení dřevin a stromů. „Kácení bylo bohužel nezbytné, město ale usilovalo o to, aby jeho rozsah byl co možná nejmenší. Místo pokácených stromů bude realizována rozsáhlá náhradní výsadba,“ sdělil tiskový mluvčí Petr Bakovský.

Celkové náklady na výstavbu protipovodňové ochrany Hranic vyjdou téměř na 64 milionů korun. Kompletní ochranu Hranic před průtoky, kterých dosáhla Bečva během povodní v roce 1997, zajistí vodní dílo Skalička, o jehož přesné podobě však zatím není rozhodnuto. Stavba hrází již ale má stavební povolení.

„Na této akci se bude město Hranice podílet maximálně 14 miliony korun. Akce, která nemá svým rozsahem obdoby, promění břehy Bečvy k nepoznání. „V Kropáčově ulici a také v Sadech Čs. legií bude stávající ochranná zeď zbourána a nahradí ji nová stavba. V Kropáčově ulici vznikne široké schodiště k Bečvě, aby byla řeka přístupná pro rekreační využití,“ popisuje Bakovský.  Původní předpoklad, že zde zůstane zachována současná zeď a pouze dojde k její opravě, vzal za své.  „Po provedených sondách se zjistilo, že zeď není tak pevná, jak se předpokládalo a že nejenže neunese navýšení, ale není ani zaručeno, že by vydržela další velkou vodu. Proto zde bude vybudována zcela nová zeď z pohledového betonu. Ta bude nižší, než zeď stávající, ale pro změnu bude mít masivní neprůhledné zábradlí.“

Na protipovodňová opatření navazují dvě investice města. V první řadě jde o cyklostezku Bečva, která nyní končí právě u Partyzánské ulice. Ta by měla pokračovat až k mostu. S její stavbou může město může začít, až bude dokončeno nové ohrazení řeky.

Na cyklostezku pak plynule naváže revitalizace nábřeží Kropáčova, na které se již připravuje projektová dokumentace. Návrh počítá se zapojením nábřeží do urbanistické struktury Hranic, ve vazbě na oddychovou zónu v přírodním pásmu podél řeky, ve směru k lázním Teplice nad Bečvou.