Stacionář v Šumperku má zlepšovák pro cestování seniorů

Pohodlně nastoupit a vystoupit zvládne díky nové sedačce úplně každý

ŠUMPERK – Senioři, využívající služeb šumperské obecně prospěšné společnosti Pontis, mají snadnější cestování. Díky otočné sedačce, která byla pořízena z Nadace ČEZ, teď mohou pohodlně nastoupit do služebního tranzitu a nechat se odvézt do denního stacionáře, kde tráví čas se svými vrstevníky.

„Někteří z nich si mysleli, že už se v životě nedostanou z domu. Teď mají nové přátele a navíc se s nimi dostanou třeba za kulturou nebo do přírody,“ popisuje přínos „kouzelné“ sedačky Petra Pospíšilová, vedoucí denního stacionáře Volba, který Pontis provozuje na okraji Šumperka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Tranzit má díky nadačnímu grantu také další úpravu, která výrazně usnadní život klientům i zaměstnancům stacionáře. „Pořídili jsme přídavný vysouvací schůdek, který zajistí bezpečné nastupování a vystupování. Někteří naši klienti jsou po operaci pánve a po zlomeninách nebo mají jiné zdravotní problémy a nezvládnou zvednout nohu tak vysoko, aby mohli do auta nastoupit. Takže nástup vozidla byl často v režii našich zaměstnanců, museli zapojit svou šikovnost a hlavně sílu. Bylo to vyčerpávající hlavně pro ženy, které tvoří většinu našeho personálu,“ dodává Petra Pospíšilová.

Pontisová doprava slouží především ke každodennímu svážení klientů z jejich bydliště do denního stacionáře na Bohdíkovské ulici, kam to mají někteří ze vzdálenějších obcí až třicet kilometrů. Často se pak autem společně vypravují do společnosti, čímž se Pontis snaží zabránit jejich sociální izolaci.

„V předcovidových dobách jsme jezdili do města, naši klienti mají rádi kulturu i cukrárny,“ směje se Petra Pospíšilová a dodává, že největším zážitkem seniorů byla výprava na kopec. „Lesáci nám odstranili všechny bariéry, takže jsme mohli vyjet autem až úplně nahoru a před námi se rozprostřel úžasný výhled. Někteří lidé byli doslova dojatí a říkali, že něco podobného kvůli své omezené pohyblivosti nezažili třicet let.“

Pontis je největším poskytovatelem sociálních služeb v Šumperku. Zaměřuje se na široké spektrum klientů od nejmenších dětí až po seniory, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují pomoc či podporu jiné osoby. Průměrný věk klientů denního stacionáře, kterým tranzit upravený díky podpoře energetiků slouží, je 84 let.