Téma, které lomcuje Ostravou: U hutního gigantu Liberty se dnes protestuje!

Foto: pxb

OSTRAVA – Před hlavní bránou hutního podniku Liberty Ostrava se právě odehrává plánovaný protestní mítink,  který svolali odboráři huti na protest proti vyvádění finančních prostředků, které podnik generuje. Protestů se účastní zaměstnanci Liberty, odboráři, veřejnost i zástupci ostravských politických organizací.

O kritické situaci v podniku dnes měl jednat také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který se měl sejít se zástupci dozorčí rady, vedením společnosti i zástupci odborů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Odbory se v Liberty bouří již od poloviny dubna. Tehdy vyhlásily stávkovou pohotovost. Poslední kapkou do pomyslného poháru trpělivosti a motivem pro dnešní protesty byl prodej části ostravských povolenek sesterskému podniku v Rumunsku, což podle odborářů  vážně ohrožuje budoucnost firmy.

Liberty Ostrava od roku 2019 patří do skupiny do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Podle odborů měla skupina prodat milion emisních povolenek prodat společnosti Liberty Galati za tržní cenu za hotové peníze.

Situací se zabývá i vláda ČR. “Členové dozorčí rady budou mít ve čtvrtek za úkol zkontrolovat, zda ostravský podnik miliardu za prodej povolenek skutečně dostal,” řekl v pondělí 3. května ministr průmyslu Havlíček s tím, že se dnes před mítinkem sejde v Liberty dozorčí rada.

Podnik Liberty v pátek 30. dubna navštívila například delegace koalice Spolu, aby zde projednala aktuální situaci i budoucnost firmy s vedením i odbory. Výsledkem jednání byly mimo jiné náměty pro vládu i Evropskou komisi, které podají zástupci koalice Spolu.

“Ocelářství má v Moravskoslezském kraji nezastupitelnou roli, coby druhé největší průmyslové odvětví, které dává práci přímo i nepřímo 80 tisícům občanům kraje. Je to obor s vysokou přidanou hodnotou, ocel je ekologický a nenahraditelný materiál,” řekl po pátečním jednání ostravský zastupitel Miroslav Svozil z ODS.

Dále na našem webu

Dva životy vyhasly na Novojičínsku pod hromadou kamení z nákladního auta