V Jihlavě začalo plošné hubení potkanů. Potrvá dva týdny

Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – Na území města od včerejška probíhá plošná deratizace. Potrvá do 19. května a magistrát chce při ní zlikvidovat přemnožené potkany.

Největší výskyt potkanů je letos zaznamenán na sídlištích Březinova, Horní Kosov, Dolina a Kollárova. Potkani žijí v koloniích a pokud jsou přemnoženi, vylézají z kanálů a tvoří si na travnatých plochách sídlišť nory. Ven vylézají za šera a v noci a krmí se zbytky potravy. Průměrný potkan dorůstá velikosti kolem 25 cm, ale výjimkou nejsou ani skoro půlmetroví jedinci.

Deratizaci pozemků a nemovitostí v majetku města má letos na starosti firma Deratex. Ošetřené plochy jsou označeny oranžovou cedulkou s uvedením použité nástrahy. Na sídlištích je možné se setkat i s šedými plastovými pastmi na potkany. „Doporučujeme, aby se lidé pastí ani jedových nástrah na potkany nedotýkali,“ upozorňuje zástupce firmy Deratex Tomáš Bubrinka.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Celoplošná deratizace je nejúčinnější, když se do ní zapojí současně všichni majitelé nemovitostí. Město proto vyzývá soukromé majitele pozemků a domů, aby deratizační práce provedli nejlépe také během první poloviny května. „Zároveň prosíme o součinnost, pokud víte o norách na veřejném prostranství, ohlaste je k nám na majetkový odbor na radnici,“ žádá za odbor správy realit Magistrátu města Jihlavy Kateřina Kadlecová. Hlásit výskyt potkanů je možné na čísle 565 592 603 či na e-mailu katerina.kadlecova@jihlava-city.cz.

Na deratizaci vybírá město každoročně firmu s nejnižší nabízenou cenou. Letošní deratizace vyjde Jihlavu na 278 tisíc korun.