Vyhlídkový vlak z Moravských Budějovic do Jemnice opět v provozu. Máme tip na výlet

Foto: Kraj Vysočina

KRAJ VYSOČINA – Kraj obnovil regionální vlakové spoje přerušené během koronavirové epidemie. Od počátku května navíc započal na trati Moravské Budějovice – Jemnice letní provoz, což znamená opravdový začátek turistické sezóny.

Regionální vlaky pozastavené během epidemie obnovil Kraj Vysočina už na konci dubna. “Sledujeme postupný návrat cestujících do vlaků, již jsme zaznamenali velké množství výletníků, kteří cestují do přírody za odpočinkem. Avizovaný návrat turistických vlaků je vítaným lákadlem pro celé rodiny,” uvedl zastupitel Kraje Vysočina pro oblast dopravy Martin Hyský.

Zahájen byl i letní sezónní provoz na jednokolejné trati Budějovice – Jemnice, který zajišťuje společnost Railway Capital. Kmenově bude na trati nasazen motorový vůz řady 811 původem ze Slovenska. Jde o vylepšenou verzi motoráčku 810. Během letošní sezóny se na trati jako obvykle vystřídají i další zajímavá vozidla, aby byli spokojeni všichni železniční nadšenci.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Železniční trať z Moravských Budějovic do Jemnice byla zprovozněna v roce 1896. Přesně o sto let později byla trať vyhlášena kulturní památkou. Pravidelný provoz osobních vlaků zde skončil v roce 2010, víkendový provoz v období od Velikonoc do konce září funguje od roku 2018.

Na letní prázdniny chystá společnost Railway Capital navíc novinku v oblasti odbavení cestujících, od 1. července by jejich vlaky měly být integrovány do krajského tarifního systému Veřejné dopravy Vysočiny.

Tip na víkendový výlet

Pokud budete do Moravských Budějovic cestovat z Jihlavy, pak zvolte sobotu, kdy máte perfektní návaznost spojů. Vyjeďte v 11:34 z jihlavského nádraží spěšným vlakem Ryzlink rýnský ve směru Znojmo. Ve 12:27 vystupte v Moravských Budějovicích. Pokračujte ve 12:32 vlakem Railway Capital, který do Jemnice přijede ve 13:03. Projděte si malebné městečko Jemnice a vydejte se po červené turistické značce do Dačic. Pěší túrou je to 17,5 km z jemnického nádraží k nádraží v Dačicích. Z Dačic jezdí o víkendu každé 2 hodiny přímé vlaky do Jihlavy a Havlíčkova Brodu. Poslední odjíždí ve 20:07.