KORONAVIRUS: Pondělní rozvolnění se bude týkat celé ČR. Do škol také konečně míří vládou dotované PCR testy

Zdroj: online vysílání

Česko – Na dnešním jednání vláda definitivně rozhodovala o tom, zda epidemiologická situace je natolik dobrá, aby k rozvolnění mohlo dojít napříč celou republikou, a tedy i v okresech, kde zatím není incidence koronavirové nákazy příliš příznivá. Vládní představitelé se ale nakonec rozhodli, že rozvolnění bude plošné (ačkoliv např. restaurací a ani ubytovacích služeb se zatím netýká). Ministr školství Plaga pak zároveň potvrdil, že testování ve školách pomocí spolehlivějších PCR testů bude nově možné, a to za finančního příspěvku státu.

Maloobchod, služby, ale i galerie či památky – plošné rozvolnění napříč ČR

Od pondělí 10. 5. je naplánováno rozvolnění čítající otevření služeb (s výjimkou služeb stravovacích a ubytovacích), maloobchodu (včetně venkovních trhů s jiným než potravinovým sortimentem), ale také památek, galerií či muzeí (bez skupinových prohlídek s režimovými opatřeními). Vedle toho budou zmírněny také podmínky pro volnočasové sportovní aktivity dětí a mládeže (venku bude moci být až 30 osob pohromadě). „Mám dobré zprávy, epidemiologická situace nám umožnila, že nemusíme dělat dvourychlostní Česko, návrat k normálu proběhne současně ve všech zbývajících krajích,“ shrnul tedy ministr zdravotnictví Arenberger s tím, že situaci odborníci posuzovali velmi detailně a v průměru se většina krajů incidenci 100 nakažených/100 tisíc obyvatel blíží, jen některé okresy jim to „kazí“. „Ač by bylo možné, že bychom ty okresy vyzobali a otevření tam neprovedli, tak jsme dospěli k závěru, že okres je malá jednotka, která tu epidemiologickou situaci příliš neovlivní. Proto jsme se přiklonili k celostátnímu a jednotnému postupu,“ vysvětlil také ministr.

Co se týká služeb zatím nepovolených, tedy např. provozu zahrádek restaurací, ale i ubytovacích služeb, ministr průmyslu a obchodu Havlíček uvedl, že prvním možným termínem pro související rozvolnění je 17. května. „Pro zahrádky restaurací jsou podmínky incidence 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Předpokládáme, že 10. května budeme asi na hodnotě 100/100 tis., takže otevření nemůže být dříve než o týden později. Je otázka, zda se k tomuto číslu přiblížíme. Věřím, že v pondělí najdeme kompromis, a je tu šance, že 17. května by zahrádky, ale i penziony a hotely mohly otevřít. Definitivně to ale slíbit nemůžeme,“ shrnul.

Další rozvolnění pro školy a možnost hrazení PCR testů

Od 10. května bude v celé ČR možná také rotační výuka na 2. stupních ZŠ a do MŠ se vrátí všechny děti. Obnovena bude také klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Jelikož resort školství se aktuálně potýká s nedostatkem antigenních testů (kvůli zrušenému výběrovému řízení na jejich nákup), pomoc dle slov ministra školství Plagy nabídla společnost Kaufland. „Děkuji společnosti Kaufland, která darovala 300 tisíc antigenních testů pro potřebu našich škol a přispěla tak k tomu, aby se žáci pohybovali v bezpečném prostředí,“ uvedl. Tyto testy budou uvolněny školám společně s testy centrálně nakoupenými vládou, další výběrové řízení na 5,6 mil kusů antigenních testů pro školy již bylo zahájeno.

Ministr Plaga zároveň oznámil, že se jeho resortu podařilo od vlády získat 100 milionů korun určených na příspěvky na testy PCR, po kterých – jako po spolehlivější variantě – volali nejen odborníci, ale také provozovatelé škol a rodiče. Přispívat bude ministerstvo školství dvěma sty korunami na jeden PCR test. Počínaje zítřkem budou tedy školy vzhledem k možnosti čerpání tohoto příspěvku oslovovány, vynaložené náklady jim pak budou kompenzovány během léta (testy však musí zajistit zřizovatel/provozovatel, nákup tedy nebude centralizovaný).  „Jsem velmi rád, že vláda takto rozhodla, máme 100 milionů korun, které jsou na podporu PCR testů určeny. Věřím, že to je další krok k bezpečným školám,“ dodal Plaga s tím, že frekvence testování PCR testy by měla být upravena na 1x za 14 dnů. To by dle něj mělo vést k masivnímu testování PCR, které je spolehlivější a mělo by být zárukou, že žáci již za žádných okolností nebudou vystaveni podobné situaci jako v uplynulém roce.