Nakupováním přes internet přišli o desítky tisíc korun. Případy podvedených jsou varováním

Ilustrační foto: T. Branda.

KRAJ VYSOČINA – Poučit se z případů je jednou z možností, jak při internetových nákupech nenaletět. Mezi podvedenými z poslední doby jsou dva muži z Jihlavska, žena a muž z Havlíčkobrodska a také řada dalších z celého regionu.

Muž z Jihlavska měl zájem o konzoli, a tak v druhé polovině dubna zareagoval na inzerát na internetovém portálu. Prodávající chtěl za zboží přes deset tisíc korun. „Zájemce se s ním domluvil a přes internetové bankovnictví odeslal na účet prodávajícího peníze. Platba sice úspěšně proběhla, muž ale obdržel zprávu, že ne, transakci proto zopakoval a peníze poslal podruhé,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Zaplacené zboží ale nepřišlo, muži nebyly vráceny peníze a prodávající přestal komunikovat. Podvedený muž tak přišel o více než dvacet tisíc korun.

Obdobně dopadl také jiný muž z Jihlavska, který tentokrát zboží prodával. Na internetovém portálu zveřejnil inzerát nabízející k prodeji jízdní kolo. „Pachatel v tomto případě využil jeho omylu. Prodávající si totiž při obsluhování internetového bankovnictví myslel, že mu sjednaná finanční částka na účet přišla, opak byl ale pravdou. V domnění, že se jedná o příchozí platbu od kupujícího, potvrdil zaplacení částky a peníze tím poslal na účet podvodníka,“ informovala Jana Kroutilová. Muž tak přišel o téměř deset tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Další podvedenou je žena z Havlíčkobrodska, která nabízela k prodeji prosklené skříně za jeden tisíc korun. Na konci dubna ji kontaktoval muž, který měl o nábytek zájem. „Po krátké komunikaci od ní vylákal prostřednictvím zaslaného linku peníze. Žena vyplnila údaje o platební kartě a omylem potvrdila platbu, přišla tak o částku deset tisíc korun. Přehlédla totiž navíc ještě nulu a z jednoho tisíce bylo rázem deset tisíc,“ dodala Jana Kroutilová. Pachatel s ženou poté přestal komunikovat.

Nejvíce podvodů vzniká při platbě předem na bazarech

Muž z Havlíčkobrodska poslal předem peníze za herní konzoli a přišel o patnáct tisíc korun. Muže ze Žďárska stála zkušenost s podvodníkem necelých sedm tisíc korun, když zaplatil předem za vyrovnávací laser. Žena z Třebíčska poslala téměř patnáct tisíc korun na účet muže, který nabízel k prodeji mobilní telefon. Muž z Pelhřimovska měl zájem o chytré hodinky a následně přišel o šest a půl tisíce korun. Muž z Jihlavska marně čekal na grafickou kartu, za kterou předem zaplatil deset tisíc korun.

Rizikem při online nákupech je i skutečný stav prodávaného zboží. Žena z Jihlavska si v druhé polovině dubna vyhlédla na inzertním portálu  repasovaný mobil za více než pět tisíc korun. Zboží jí přišlo na dobírku, následně ale zjistila, že je telefon poškozený, a hlavně nefunkční.

Policie eviduje i případy, kdy při rozbalení zboží poslaného na dobírku kupující zjistil, že mu byla zaslána zcela jiná, bezcenná věc.