Solární elektrárna v Bohumíně dodá energii 4 budovám a ušetří miliony

Foto: Město Bohumín

BOHUMÍN – V Bohumíně začala stavba nové fotovoltaické elektrárny. Po dokončení ji najdete na střeše místní sportovní haly v areálu Bospor za parkem Petra Bezruče. Cílem tohoto projektu je dostat zelenou energii hned do čtyř objektů v Bohumíně najednou.

Kromě samotné haly dodá elektrárna proud do zimního stadionu, aquacentra a přilehlého penzionu. Provoz celého areálu je energeticky velmi náročný, za odběr elektřiny zde město platí přes dva miliony korun ročně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Elektrárna bude v provozu už letos v létě. Pro stavbu fotovoltaické elektrárny město vybralo střechu sportovní haly, jejíž konstrukce je k umístění panelů podle statiků vyhovující. Specializovaná firma během několika týdnů osadí střechu 432 monokrystalickými panely, které po spuštění zajistí výkon 138 Kilowatt-peaků.

„Už delší dobu jsme přemýšleli, jak snížit náklady na provoz sportovně rekreačních areálů ve městě. Nakonec jsme využili dotací z evropského a státního rozpočtu a pustili jsme se do stavby fotovoltaické elektrárny,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

„Fotovoltaická elektrárna nebude mít pět let po dokončení žádné další náklady. Pokud bude dostatek slunečných dnů, mohli bychom se stát v určitých okamžicích letní sezóny soběstační,“ doplnil informace Jan Resler z městské společnosti Bospor.

Přínosem, kromě úspor, bude také to, že zelená energie je šetrnější k životnímu prostředí, které zvlášť v našem kraji vyžaduje velkou míru pozornosti.

Náklady na solární elektrárnu jsou 3,9 milionu korun. 1,8 milionu se městu podařilo získat díky dotaci Evropské unie, dalších 600 tisíc korun dofinancuje z peněz vrácených za od občanů za kotlíkové půjčky, zbylých 1,5 milionu korun město doplatí ze svého rozpočtu na rok 2021.

Dále na na našem webu

Dva životy vyhasly na Novojičínsku pod hromadou kamení z nákladního auta