Anonym vyděsil rodiče, některé děti plakaly

ilustrační foto

OLOMOUCKÝ KRAJ – Rodiče v šoku, děti ve strachu. Tak lze v krátkosti shrnout hrozbu anonymu, který varoval před útokem na mateřskou školu. Nespecifikoval kde, ani proč. Ví se ale kdy. Dnem útoku má být pátek 7. května.

Národní centrála proti organizovanému zločinu o anonymu informovala ve čtvrtek odpoledne a okamžitě začala po oznamovateli pátrat. „Chtěli bychom ubezpečit veřejnost, že policie vyvíjí maximální úsilí k vypátrání autora výhrůžek. Provádíme nejrůznější opatření, jak veřejná, tak skrytá,“ sdělilo tiskové centrum policie. Nic na náhodě nenechávají ani samotné školky v kraji. „Ředitelé prostějovských mateřských škol přijali systémová opatření, která nebudeme specifikovat, ale která mají zajistit eliminaci případného rizika,“ potvrdila tisková mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Varování rodičům školy uveřejnily na internetových stránkách. „Je na zváženou, zda si svoje dítě necháte raději v pátek doma,“ znělo z úst ředitelů institucí. Přesto školky zůstaly v provozu a přijaly bezpečnostní opatření. „Dnes nepůjdeme na procházku, ani na školní hřiště. Děti nesmí k oknu, budova bude celý den uzamknuta a identitu rodiče si při vyzvednutí dítěte zkontroluje personál dříve, než osoba vstoupí do budovy,“ popsala jedna z učitelek na Prostějovsku.

Někteří se o situaci dozvěděli až ráno

Ráno nastala mezi rodiči panika. Ne všichni o situaci věděli a někteří z těch, co své dítě do školky přivedli, změnili názor až v šatně. „Vůbec jsem to netušil. Poté, co mě personál o situaci informoval, jsem se zalekl a své dítě raději odvezl domů,“ řekl František Novotný, jehož dcera chodí do jedné ze školek v okrese Prostějov.

Učitelky připustily, že oproti normálu zůstala zhruba třetina dětí doma. „Bylo nám přislíbeno, že policie bude provádět zvýšený monitoring a prosíme i všechny občany, aby byli všímaví a výskyt neobvyklých situací nebo podezřelé osoby, pohybující se v okolí školek, hlásili policii,“ dodává ředitelka školky. Sama se v nebezpečí necítí, připouští ale, že děti neobvyklou situaci vnímají a jsou vystrašené. „Někteří rodiče byli natolik v šoku, že neskrývali své emoce a byly tady i děti, které plakaly. Musely jsme je utěšovat a ujišťovat, že bude vše v pořádku.“

Zvýšená obezřetnost probíhá ve všech okresech kraje. „Přijali jsme potřebná opatření a zvýšili kontroly,“ potvrdil tiskový mluvčí Městské policie v Přerově, Miroslav Komínek. Kolik strážníků v ulicích momentálně operuje, ale z taktických důvodů prozradit nechtěl.