KORONAVIRUS: Počty nakažených klesají a očkovaných rostou. Vláda konečně začíná jednat o kultuře

Zdroj: pixabay

Česko – Čísla indikující vývoj koronavirové epidemie stále ukazují, že koronavirus v Česku významně oslabuje. Za včerejšek bylo zaznamenáno pouze 1 559 nově nakažených, snižuje se také počet hospitalizovaných, kterých je aktuálně cca 2 200, kdy 500 z nich stále vyžaduje intenzivní péči. Jak shrnul ministr zdravotnictví Arenberger, situace se lepší, ale právě kvůli těžkým pacientům je stále třeba určitou míru opatrnosti. Poprvé po dlouhé době je však – i v souvislosti s klesajícími počty nových případů – tématem i možnost oživení kulturního života.

První rozvolnění v kultuře: 17. května

„Pokud nám to vláda v pondělí schválí, od 17. 5. bude možné rozjet venkovní kulturní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce s účastí až 400 diváků, v týdnu od 24. 5. se pak tato kapacita navýší na 1 000 venku a 500 vevnitř, vždy při kapacitě 50 %. Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest apod.,“ uvedl ministr kultury Zaorálek na Twitteru. Ministr zdravotnictví Arenberger následně potvrdil, že se tématem bude dále zabývat s cílem stanovit co nejdříve nějaké konkrétní podmínky a také možný harmonogram. „Tyto akce nelze řešit ze dne na den, je třeba plánovat, musíme se podívat na epidemiologickou situaci, jaké jsou predikce, a rámcově rozhodovat, kdy by se co mohlo začít konat a za jakých podmínek,“ upřesnil. Zaznívají však zároveň hlasy, že ministerstvo zdravotnictví nevykazuje známky orientace v kulturním sektoru, což jakékoliv vyjednávání významně ztěžuje.

Zástupci kulturního sektoru jsou pak k plánům zatím zdrženliví. Ačkoliv pořadatelé akcí samozřejmě vítají první náznak rozvolnění, prozatím prezentované podmínky kritizují – např. to, že by diváci měli pouze sedět. „Umím si to představit u divadla, ale u živé hudby, třeba u nás v Rock Café, to lze těžko předpokládat, že hosté budou sedět stále na židli,“ shrnul tak např. Lukáš Růžek, ředitel klubu Rock Café. Asociace nezávislých divadel naopak v oficiálním prohlášení uvedla, že podmínky sice nejsou lehké, ale v divadlech je lze akceptovat – a to i vzhledem k tomu, že platí také pro jiné služby. Většina českých divadel přitom přišla prakticky o celou sezonu.

Aktuální epidemiologická situace

Epidemie zpomaluje nejrychleji tam, kde již byly školy otevřeny ve volnějším režimu (kraje Karlovarský, Královéhradecký), právě tam klesá i 7denní incidence dokonce k hranici 50 nakažených na 100 tis. obyvatel. Významně incidence klesá také v Praze a krajích Libereckém a Pardubickém. Celkově je hodnota 7denní incidence v celé ČR v průměru  117,6/100 tis. Je ovšem třeba dodat, že rozdíly v krajích jsou obrovské. Zatímco ve zmiňované dvojici krajů, které si co do incidence vedou nejlépe, se její hodnota pohybuje již okolo hranice 50/100 tis., např. ve Zlínském kraji je situace výrazně horší a 7denní incidence je aktuálně na hodnotě 181/100  tis..

Ačkoliv čísla ze Zlínska nejsou zrovna pozitivní, podle odborníků je přesto řada důvodů k optimismu. Nakažených totiž ubývá, a to o 20-23 % vždy ve srovnání s týdnem předchozím, a to i při režimu rozvolnění. Do jisté míry zrychluje také očkování, jedna dávka vakcíny již byla podána cca 2,5 mil. lidí a včera bylo naočkováno zatím nejvíce osob od zahájení očkování, tedy více jak 82 tisíc (přesto rychlost očkování stále zaostává za původním plánem denně očkovat alespoň 100 tis. osob). Přibližně 12 % české populace již očkování dokončilo (oběma dávkami). Postupně se také rozšiřují možnosti registrace k očkování, tento týden byly otevřeny registrace pro všechny ve věku 50+, příští týden by se k očkování mohli začít hlásit také lidé ze skupiny 45+.