Krajská muzea a galerie se otevírají veřejnosti, návštěvníci musí počítat s omezeními

Hrad Roštejn bude přístupný zatím jen částečně. Foto: Muzeum Vysočiny Jihlava

KRAJ VYSOČINA – V příštím týdnu se na Vysočině otevřou muzea, galerie a hrady. Připraveny jsou stálé expozice, ale i nové výstavy. Organizátoři věří, že nutná omezení návštěvníky neodradí.

Poprvé po půl roce, kdy byly muzea a galerie Kraje Vysočina kvůli koronaviru uzavřeny, se v úterý 11. května konečně znovu otevřou. „Otevření čtyř muzeí, tří galerií a dvou hradů je však podmíněné omezeními v podobě zákazu skupinových prohlídek, počtu návštěvníků, který nesmí být vyšší, než je 1 osoba na 15 m2 vnitřní plochy přístupné veřejnosti, dvoumetrových rozestupů a nošení respirátorů,“ sdělil radní pro oblast kultury Roman Fabeš.

Muzeum Vysočiny Třebíč zpřístupní všechny čtyři expoziční trasy, včetně trasy Valdštejnové na Třebíči. A v zámecké konírně výstavu Když slunéčko zemi políbilo – jako poctu folkloristovi Vratislavu Bělíkovi. Pobočky třebíčského muzea zůstávají nadále zavřené, neboť na zámku v Moravských Budějovicích probíhá rekonstrukce a otevírací doba muzea v Jemnici je až od června. Centrum tradiční lidové kultury v Třebíči otevře své brány veřejnosti při příležitosti mezinárodního dne muzeí v druhé polovině května.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Všechny své expozice, výstavní sál a částečně i hrad Kámen otevírá rovněž Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Na hradě bude veřejnosti přístupná trasa bez průvodce představující sbírku motocyklů, které k tomuto objektu neodmyslitelně patří. A návštěvníky zajisté potěší právě rozkvétající park obklopující objekt hradu.

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod bude ještě tři týdny k vidění výstava historických pohlednic ze sbírky Bohumíra Špačka. Výstava s názvem Mizející město představuje zejména pohlednice vztahující se k Německému Brodu první pol. 20. stol. A přístupny budou také muzejní expozice. Přijít se pobavit můžete i do Galerie výtvarného umění, a to nad malovaným humorem Pavla Matušky na výstavě Hříchy a hříčky naší doby.

Na své návštěvníky se těší i v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. První den čeká na každého malý dárek, v 16 hodin pak speciální rituál Matěje Koláře. Galerie navíc prodlouží stávající výstavy: Letem Bornovým světem – do neděle 23. 5., Na houby! – do čtvrtka 20. 5., CHKO v proměnách času – do neděle 6. 6.

Nejvíce návštěvníků očekává hrad Roštejn

Muzeum Vysočiny Jihlava nabídne vedle stálých expozic prohlídku výstav, a to nejen v budově na Masarykově náměstí v Jihlavě, ale též v Třešti a Telči. V prostorách telčské univerzitní knihovny a v Kavárně-cukrárně Haas je až do konce června k vidění výstava výtvarnice Lenky Dvorníkové-Včelové. V Jihlavě budou k zhlédnutí hned tři výstavy, a to Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea, Photographia Natura a Jan Bechyně – známý neznámý. Největší zájem bude ale jako tradičně o hrad Roštejn. Na hradě se otevře interaktivní přírodovědná trasa B, zpřístupněna bude i věž a kaple sv. Eustacha. Trasa A prozatím zůstane uzavřena, stejně jako hradní občerstvení. To by se mělo otevřít spolu se zahrádkami restaurací přibližně o týden později.

Do svých výstavních prostor pozve návštěvníky i Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Na Masarykově náměstí se mohou těšit na výstavu Element SKLO – Matérie fantazie a dále na tvorbu současného malíře Daniela Balabána, kterou představuje výstava v Komenského ulici. V prostorách galerie Alternativa probíhá projekt s názvem Nesebereš!, zkoumající komplikovaný vztah člověka k přírodě.