Sovinec, Helfštýn, Hukvaldy. Kam má o víkendu cenu jet a kde to bude marné?

Foto: Správa hradu Sovinec - Foto z historických slavností v roce 2020

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – V Moravskoslezském kraji se zatím památky pro veřejnost oficiálně neotevírají. Někteří kasteláni v kraji ale využili příležitost a turistickou sezonu zahájili tak, že umožnili návštěvníkům vstup na nádvoří a do venkovních areálů hradů a zámků.

Jenže takový hrad Sovinec je například v plném proudu oprav a dovnitř se za bránu na nádvoří nedostanete. „Hrad Sovinec je dle nařízení vlády ČR do odvolání uzavřen, navíc z důvodu rekonstrukce vstupní budovy jsou nepřístupné vnější prostory hradu,“ sdělil nám provozovatel památky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na Bruntálsku ještě na minutku zůstaneme. Zjistili jsme totiž, že také zámek v Bruntále je uzavřen. Přístupná tady není ani zahrada, která prochází revitalizací. Zavřeno zde bude až do odvolání.

Veselejší je to ale třeba na Hukvaldech. Vedení zdejšího hradu nejen že pořádalo minulý týden slavnostní on-line otevření hradu s nabitým programem plným historických skupin a umělců, na který si lidé mohli koupit virtuální vstupenky a hrad tak podpořit.

V úterý 4. května navíc Hukvaldy zahlásily parádní informaci: „A je to tady! Hrad Hukvaldy znovu otevřel svou bránu veřejnosti. Přijďte nás navštívit. Jsme tady pro Vás od úterý do neděle v běžné otevírací době.“ A ta je od 9:00 do 17:00 hodin.

A co Helfštýn? Oficiálně se jedná o zříceninu s venkovní expozicí a tak zde mohli uvítat návštěvníky už 26. dubna, což se také stalo a Helfštýn, bez bázně vzdorující epidemii, otevřel své nádvoří pro návštěvníky. Prohlídku si zatím užijete bez průvodce a jeho efektního výkladu o středověkém WC, ale vezměte za dobré, že vyjma pondělka zde mají pro vás otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hodin.

Dále na našem webu

Dva životy vyhasly na Novojičínsku pod hromadou kamení z nákladního auta