KORONAVIRUS: Za týden přijde další velké rozvolnění čítající zahrádky restaurací i školy

Zdroj: online vysílání

Česko – V souladu s plánem vlády vždy v pondělí oznamovat, jaká rozvolnění protiepidemických opatření nastanou o týden později, dnes vystoupili ministři zdravotnictví, průmyslu a ochodu, školství i kultury, aby avizovali, co Česko počínaje 17. květnem čeká. Rozvolnění se budou týkat škol, sportu, kultury, ale (konečně) také restaurací, resp. alespoň jejich zahrádek.

Vzhledem k tomu, že incidence koronavirové nákazy se dnes přiblížila stovce v přepočtu na 100 tis. obyvatel, podle slov ministra zdravotnictví Arenbergera situace dovoluje postoupit v rozvolňování o krok dál, ačkoliv samozřejmě stále platí, že zcela bez opatření se ještě chvíli neobejdeme.  „Podle balíčku č. 4 jsme významně pokročili jak ve školství, tak v kultuře. Pro kulturu pak bude platit totéž, co pro sport. Rozvolňujeme také ZOO a zahrádky restaurací,“ uvedl Arenberger.

Postup uvolňování v restauracích, hotelech a penzionech

Právě zahrádky restaurací byly tím, po čem již nejen veřejnost, ale i podnikatelé dlouhodobě volali. Jak shrnul ministr průmyslu a obchodu Havlíček, podmínkou provozu bude (počínaje 17. květnem) dodržení řady režimových opatření. „Je možné provozovat zahrádky v režimu 4 hosté u 1 stolu, pokud se nejedná o příslušníky jedné domácnosti. Vzdálenost mezi stoly musí být 1,5 metru a také je třeba dodržet vzdálenost 1,5 metru od kolemjdoucích,“ shrnul s tím, že co do počtu zahrádky nijak omezeny nebudou. Hosté se však budou muset prokazovat buď potvrzením o očkování (14 dní od druhé dávky), negativním PCR/antigenním testem nebo potvrzením o prodělání onemocnění covid-19 v posledních 90 dnech. Havlíček také oznámil, že od 24. května chce prakticky bez omezení umožnit provoz hotelů a penzionů. „Přednesu vládě návrh, aby bylo upuštěno od omezených kapacit,“ uvedl s tím, že podmínkou by bylo dodržení stejných režimových opatření jako v případě zahrádek restaurací.

I středoškoláci se konečně vrátí do lavic

Vzhledem k tomu, že opakovaně deklarovanou prioritou vlády je také návrat dětí do škol, právě 17. května se všechny první stupně ZŠ napříč celou republikou vrátí do škol v prezenční formě, totéž pak bude platit také pro stupně druhé, a to v sedmi krajích, kde rotační výuka na druhých stupních byla zahájena od 3. května (konkrétně se jedná o kraje Pardubický, Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Středočeský a Prahu). Od 24. května se pak přidají v prezenční výuce na druhých stupních také kraje zbývající a v celé republice se do lavic k teoretické výuce vrátí také žáci středních škol.  Jak také ministr školství Plaga oznámil, pokud se školy rozhodnou využít možnosti PCR testování s vládním příspěvkem 200 Kč/test, bude frekvence testování snížena na 1krát za dva týdny.

Kultura a sport

„Konečně můžeme začít mluvit také o obnovení kulturního života, již jsou v provozu galerie a muzea, nyní přichází na řadu i forma živé kultury. Zatím se ale nepovedlo oproti původní dohodě prosadit akce konané uvnitř,“ uvedl ministr kultury Zaorálek. Počínaje příštím pondělím bude tedy možné pořádat venkovní akce pro maximálně 700 návštěvníků (opět za režimových opatření, která již byla zmíněna v případě zahrádek restaurací, účastníci také budou muset mít respirátory). Jak zároveň Zaorálek doplnil, vláda přijala usnesení, že pokud příznivý (klesající) trend epidemie bude pokračovat a Česko se přiblíží incidenci 75 nakažených na 100 tis. obyvatel, vnitřní akce pro maximálně 500 lidí (ovšem také při dodržení obsazení maximálně 50% celkové kapacity) bude možné pořádat od 24. května. Od tohoto data by se také počet účastníků na akcích venku mohl ze 700 zvýšit na 1 000. Zaorálek také uvedl, že jeho resort má již připravené balíčky na obnovu kulturního života, které představí následně.

Výše popsaný kapacitní režim bude platit také pro akce sportovní, přičemž od 17. května bude v případě amatérského sportu umožněna účast až 30 osob, a to již nejen mládeže do 18 let, ale všech věkových kategorií.

Od příštího pondělí pak budou navýšeny i kapacity pro provoz ZOO, a to o polovinu na 50 % kapacity.