Teplotní rozdíl až 8⁰ C, proč je na Hané nejchladněji?

zdroj: in-pocasi.cz

OLOMOUCKÝ KRAJ – V Praze pouští klimatizace, na Hané přemýšlí, zda sundat čepice. Myšleno s nadsázkou, ale kde jsou slibované tropy? Pondělní teploty na Hané letních hodnot nedosáhnou, na většině území stěží přesáhly dvacet stupňů. Oproti zbytku republiky je zde citelně chladněji.

Na oficiální meteorologické stanice v Luké vystoupily teploty ve čtrnáct hodin na 20,6 stupně. V Těšeticích na Olomoucku bylo 23,7, v Císařově na Přerovsku 23,3 a ve Vysočanech na Protivanovsku 21,4 stupně Celsia. Oproti zbytku republiky chladněji až o 8 stupňů při nulové oblačnosti.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Před zvlněnou studenou frontou postupující přes Německo k východu k nám bude proudit teplý vzduch od jihu. Ten s sebou přináší čerstvý jižní až jihozápadní vítr, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 30 m/s, který bude večer částečně slábnout,“ sdělil meteorolog Zbyněk Návrat. Jihovýchodní proudění přes rovinatou Hanou doslova sviští a teplota se tak citelně ochlazuje. Do dnešní osmnácté hodiny je proto v platnosti výstraha.

Je možné poškození stromů a lesních porostů, nebo menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu je pak uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné jsou i komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky, a podobně. „Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezte túry a nevydávejte se zejména do hřebenových partií,“ dodává meteorolog.

foto: Windy