Výcvik potápěčů se změnil v ostrý zásah, lovili z lomu životně důležitý přístroj

PARDUBICKÝ KRAJ – Profesionální potápěči, kteří měli v neděli na Chrudimsku cvičení v ponorech do vody, pomohli zachránit pětiletému chlapci životně důležitý přístroj. Chlapec inzulínovou pumpu utopil při koupání v lomu u Zderazi.

Pětiletý chlapec, diabetik, se s rodiči v neděli odpoledne koupal v zatopeném žulovém lomu u Zderazi na Chrudimsku. Kvůli svému onemocnění měl na těle připevněnou životně důležitou inzulínovou pumpu, jenže tu při koupání ztratil.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Naštěstí nedaleko měli výcvik profesionální potápěči z Pardubic. Na místě tak byli velmi brzo. Jeden z hasičů vystrojen do potápěčského obleku dle instrukcí tatínka zamířil na možné místo ztráty a inzulínovou pumpu nalezl asi 20 metrů od břehu a v hloubce asi 3 metry,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Maminka s chlapcem mezitím musela dojet domů, protože chlapec potřeboval dávku inzulínu. Ihned po návratu k zatopenému lomu se malý chlapec chtěl vyfotit s potápěčem, který jej prakticky vylovením pumpy v hodnotě asi 90 tisíc korun zachránil od delšího odpojení, kdy člověku hrozí hyperglykemie, protože inzulínovou pumpu je nutné neustále nosit s sebou.

Inzulínová pumpa je malý přístroj (pro představu asi jako mobilní telefon), který obsahuje zásobník s rychle působícím inzulínovým analogem. Pumpa dávkuje automaticky podle předem stanoveného programu inzulín. Pacient je neustále spojen s pumpou katétrem (hadičkou), který vede inzulín do podkožně zavedené kanyly (jehly).

Foto: HZS Pardubického kraje