Zítra končí sčítání lidu. Pokud jste zapomněli, nejlíp to stihnete online

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Přes 30 tisíc domácností na Vysočině dosud neodevzdalo sčítací formulář. Nejhůř jsou na tom Nový Jirmanov, Spělkov a Líšná. Z měst mají nejvíce sečtených v Jihlavě, Třebíči a Žďáru nad Sázavou.

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 končí v úterý 11. května. Kdo se ještě nesečetl, má tak skutečně nejvyšší čas. „Naprostá většina obyvatel České republiky se v posledních týdnech už sečetla a všem jim za to děkuji. Stále jsou ovšem lidé, kteří svoji zákonnou povinnost nesplnili. Těm zbývají už jen poslední dny, aby se sečetli buď online, nebo vyplnili a odeslali listinný sčítací formulář,“ upozorňuje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Na Vysočině bylo do domácností rozneseno 49 tisíc listinných formulářů, další 4 tisíce si občané vyzvedli sami na kontaktních místech. Sebraných formulářů je aktuálně 20 tisíc, tedy 38 % z distribuovaných. Neodeslané formuláře tak u sebe má dosud 33 tisíc domácností. Tyto samozřejmě mohly a stále mohou vyplnit a odeslat online formulář.
Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Snadné, návodné a určitě nejpohodlnější je využít elektronický formulář na webu nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. V případě použití formuláře je zítřek poslední den, kdy je možné si jej na kontaktních místech vyzvednout. Vyplněný formulář v odpovědní obálce stačí vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě Českého statistického úřadu.

V zapojení jednotlivých obcí jsou rozdíly

Z údajů o počtu formulářů na 100 bytů lze vyčíst zapojení obcí. Mezi malými obcemi jsou nejaktivnější Proseč, Žatec a Stojčín. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Dobronín, Velký Beranov a Okříšky. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, vynikají ve sčítání Žďár nad Sázavou, Třebíč a Jihlava.

Na opačné straně žebříčku jsou Nový Jimramov, Spělkov a Líšná. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí.