Astronom objíždí české hvězdárny na kole, navštívil jich přes dvě stě

Zdroj: archiv Hvězdárny Valašské Meziříčí

CELÁ ČR – Odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Ladislav Šmelcer má zvláštní koníček. Přes dvacet let navštěvuje české, moravské a slezské hvězdárny. Zajímavostí je, že své návštěvy podniká na kole.

„Na ten nápad mě přivedl Jan Mánek z Astronomického ústavu v Ondřejově, který na svém webu uveřejnil seznam našich hvězdáren,“ začíná popisovat Šmelcer, který se připojil ke spanilým cyklistickým jízdám astronomům, známým jako Ebicykl. Sám vybírá místa, kam by se chtěl podívat, hvězdárny dohledává na internetu. V poslední době se roztrhl pytel s domácími hvězdárnami, které jsou jeho nejčastějšími zastávkami. „Zajímám se o jejich architektonické řešení a technické vybavení, mnohé mají i odsuvnou střechu. Všechno si zapisuji, fotím a zaznamenávám do map,“ přibližuje astronom.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Většinou cestuje náhodně a nikdy si není jistý, zda na místě někoho zastihne. Až na pár výjimek se setkal s milým přístupem, majitelé mu téměř vždy ochotně otevřeli. Stačilo zmínit Ebicykl a jeho pravidelného účastníka Jiřího Grygara. Ne vždy chtěli být provozovatelé zapsáni v jeho seznamu, báli se zlodějů. Když ale zjistili, že vše je ukryto v šanonech a nedostane se na web, souhlasili.

Jeho rekordem je 16 hvězdáren navštívených během jediného dne na Hané. „Zvláště zajímavá je Olomouc, kde historie astronomických pozorování sahá do 17. století. Na bývalých hradbách v Klášterním Hradisku měli své pozorovatelny jezuité,“ říká. Oblíbeným místem mu byl tamní arcibiskupský kněžský seminář, k jehož návštěvě musel získat povolení. Narazil tam ale na zajímavý úkaz, na půdě objevil škvíru ve stropě, z čeho usoudil, že jde o pozůstatek pasážníku, dalekohledu orientovaného severojižním směrem, který se pohyboval jen nahoru a dolů a sloužil k měření časů průchodů hvězd.

Za ta léta objezdil již tolik hvězdáren, že stěží plánuje trasy, kde by mohl vidět více než jednu. „Letos chci prozkoumat okolí Opavy, Ostravy a Jablukova. Je tam několik hvězdáren, které jsem zatím nenavštívil,“ ukončuje vyprávění Ladislav Šmelcer.