Cyklostezka Bevlala je stále oblíbenější, loni se po ní projelo přes 60 tisíc cyklistů

Foto: Jan Zainer

ZLÍNSKÝ KRAJ – Na dálkové mezinárodní cyklostezce panoval v roce 2020 čilý ruch. Podle odhadů tudy mohlo projet přes 60 tisíc lidí. V době otevřených hranic tu zaznamenali velký zájem turistů k přeshraničním výletům, ty by měly být pro cyklisty ještě lákavější, jakmile stezka propojí povodí řeky Bečvy, Vláry a Váhu.

Sčítač mezi Valašskými Klobouky a Brumovem-Bylnicí započítával pohyb návštěvníků v obou směrech mezi 1. červencem a 21. listopadem. Celkem napočítal 36 390 lidí. Nejoblíbenější byly neděle, rekord padl v neděli 2. srpna, kdy cyklostezkou projelo 946 výletníků.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Stezka je populární i kvůli přeshraničním výletům na slovenskou stranu. „Až se hranice opět otevřou, z Valašského Klobucka se cyklostezkou Bevlava dostanete do slovenského Pováží, pouze 4 kilometry přes státní hranici musíte jet po silnici. Navazující Vážská cyklomagistrála vás zavede až do Trenčína či Piešťan,“ láká starosta Brumova-Bylnice Kamil Macek.

Foto: Jan Zainer

V budoucnu propojí povodí Bečvy, Vláry a Váhu

Cyklostezka Bevlava se vine magickou přírodou Bílých Karpat, údolími mezi okolními kopci, krajinou hlubokých lesů, horských orchidejových luk, sadů a pastvin. Díky mírnému profilu trasy si výlet užijí rodiny s dětmi i aktivní senioři, na své si však přijdou i nároční sportovci. Pro ty jsou připraveny zajímavé okruhy a odbočky.

Na trase výletníky čeká řada kulturních památek a zajímavostí. Ve Valašských Kloboukách mohou obdivovat lidové dřevěnice, ale i secesní stavby Huberta Gessnera z konce 19. století, v Brumově-Bylnici hrad Brumov či židovský hřbitov, ve Vlárském průsmyku zas třeba Sklářskou naučnou stezku Svatý Štěpán – Sidonie.

 

Název Bevlaha v sobě skrývá částí názvů povodí tří řeky, a to Bečvy, Vláry a Váhu, které plánuje v budoucnu propojit do jedné plynulé cyklostezky. Nyní si cyklisté mohou užít dva dokončené úseky. Severní část Bevlavy tvoří 10 kilometrů z Ústí u Vsetína do Lužné. V Ústí se cyklostezka Bevlava připojuje na vsetínskou větev cyklostezky Bečva. Jižní část tvoří 27 kilometrů stezky z Valašských Klobouk přes Brumov-Bylnici a Vlárský průsmyk do Nemšové na Slovensku, pouze státní hranici je třeba projet 4 kilometry přes silnici. V Nemšové se cyklostezka Bevlava napojuje na Vážskou cyklomagistrálu, vedoucí přes Trenčín až do Piešťan, spolu tak nabízejí celkových téměř 90 kilometrů trasy. Úseky mezi Lužnou a Valašskými Klobouky, které celou trasu propojí, jsou v přípravě.

Foto: Josef Bělaška